Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Evropské monarchie a jejich společné rysy

Co je to monarchie, jaká je její historie a jaké existují typy monarchií už víte z našeho minulého článku. Nyní se proto zaměříme čistě na monarchie v Evropě, protože právě ty jsou nejblíže našemu smýšlení a jejich fungování by v mnoha případech odpovídalo monarchii, která by vznikla na území českého státu. Které evropské monarchie známe, jaké jsou jejich společné rysy a co bychom od nich mohli odkoukat, pokud bychom se v ČR rozhodli monarchii zavést?

Monarchie v Evropě – počet, typy a následnictví

I kdyby vás o půlnoci vzbudili a zeptali se, zda je Velká Británie a Španělsko království, nejspíše bez zaváhání odpovíte, že ano. U ostatních států už pravděpodobně s takovou jistotou neodpovíte, takže si je pojďme zopakovat.

Celkem je v Evropě 12 monarchií a z toho 8 států, 2 mikrostáty a 2 specifické typy monarchií.

StátNástupnictvíTyp monarchieDruh monarchiePanovníkDynastieČlen EU
Specifická monarchie AndorraVolenéKonstitučníKnížectví; jediná konstituční diarchie na světěSpoluknížata: zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron a urgellský biskup Joan Enric Vives Sicília jmenovaný papežemNE
BelgieDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál FilipSasko-Kobursko-GothajštíANO
DánskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrálovna Markéta II.GlücksburkovéANO
Mikrostát LichtenštejnskoDědičnéPolo-konstitučníKnížectvíSuverénní kníže Hans Adam II.LichtenštejnovéNE
LucemburskoDědičnéPolo-konstitučníVelkovévodstvíVelkovévoda JindřichNasavsko-WeilburštíANO
Mikrostát MonakoDědičnéKonstitučníKnížectvíSuverénní kníže Albert II.GrimaldiovéNE
NizozemskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Vilém AlexandrOranžsko-Nasavští (Amsbergové)ANO
NorskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Harald V.GlücksburkovéNE
ŠpanělskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Filip VI.BourboniANO
ŠvédskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Karel XVI. GustavBernadotteANO
Velká Británie a Severní IrskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrálovna Alžběta II.WindsorovéNE
Specifická monarchie Městský stát VatikánVolené sborem kardinálů ve volb zavé konkláveAbsolutníPapežský stát; teokratická monarchiePapež FrantišekNE

Pozice panovníka v evropských monarchiích

Jak můžete vidět v tabulce výše, ve většině evropských monarchií (konstitučních) platí, že král neovlivňuje politiku státu a jeho charakter je především reprezentativní – je mu to zakázáno, nebo nevyužívá svěřené politické pravomoci úřadu.

Ve dvou polo-konstitučních monarchiích mají knížata stále velký vliv na politické dění a ve Vatikáně je moc hlavy státu neomezená, což znamená, že panovník přímo disponuje státní mocí a není nijak omezen ústavou nebo parlamentem.

Způsob nástupnictví v evropských monarchiích

Pouze dvě monarchie jsou v současné době volené – panovník je volen určenou skupinou šlechty (Andorra a Městský stát Vatikán). V případě, že královský rod vymře (po meči – poslední potomek rodu byl muž; po přeslici – poslední potomek rodu byla žena), pak v tomto případě také dochází k volbě krále.

Zbylých deset monarchií je dědičných, v nichž odpovědnost a moc přechází na následníka na základě dynastického původu.

Všech dvanáct států je suverénních, šest monarchií je členem Evropské unie a veškeré země kromě Vatikánu jsou členy OSN (Organizace spojených národů).

Zajímavosti a typické rysy evropských monarchií

U prvního Kulatého stolu zaznělo z úst významného českého ekonoma Lukáše Kovandy, Ph.D., že nejúspěšnější světové ekonomiky jsou monarchiemi: „Na světě je 43 monarchií a 23 z těchto zemí patří do první padesátky nejbohatších zemí – to znamená více než 50 %. Na světě je 157 republik a 27 z nich patří mezi padesát nejbohatších zemí – to znamená pouze 18 %. Takže statisticky jsou na tom monarchie velmi dobře.“

Postupně se na tyto jednotlivé evropské země zaměřujeme blíže a vy si tak můžete přečíst, jak se jim daří ekonomicky, jaká je jejich historie a čím zejména jsou zajímavé jak pro život, tak pro turisty, kteří do těchto monarchií zavítají.

Monarchie mimo Evropu: přečtěte si o způsobu vlády, historii, ekonomické situaci a místech, která navštívit v největší monarchii v Africe – Marocké království má co nabídnout.

Jak by probíhala přeměna na monarchii v ČR?

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články