Zajímá nás Váš názor

Článek

Evropské monarchie a jejich společné rysy

Co je to monarchie, jaká je její historie a jaké existují typy monarchií už víte z našeho minulého článku. Nyní se proto zaměříme čistě na monarchie v Evropě, protože právě ty jsou nejblíže našemu smýšlení a jejich fungování by v mnoha případech odpovídalo monarchii, která by vznikla na území českého státu. Které evropské monarchie známe, jaké jsou jejich společné rysy a co bychom od nich mohli odkoukat, pokud bychom se v ČR rozhodli monarchii zavést?

Monarchie v Evropě – počet, typy a následnictví

I kdyby vás o půlnoci vzbudili a zeptali se, zda je Velká Británie a Španělsko království, nejspíše bez zaváhání odpovíte, že ano. U ostatních států už pravděpodobně s takovou jistotou neodpovíte, takže si je pojďme zopakovat.

Celkem je v Evropě 12 monarchií a z toho 8 států, 2 mikrostáty a 2 specifické typy monarchií.

StátNástupnictvíTyp monarchieDruh monarchiePanovníkDynastieČlen EU
Specifická monarchie AndorraVolenéKonstitučníKnížectví; jediná konstituční diarchie na světěSpoluknížata: zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron a urgellský biskup Joan Enric Vives Sicília jmenovaný papežemNE
BelgieDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál FilipSasko-Kobursko-GothajštíANO
DánskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrálovna Markéta II.GlücksburkovéANO
Mikrostát LichtenštejnskoDědičnéPolo-konstitučníKnížectvíSuverénní kníže Hans Adam II.LichtenštejnovéNE
LucemburskoDědičnéPolo-konstitučníVelkovévodstvíVelkovévoda JindřichNasavsko-WeilburštíANO
Mikrostát MonakoDědičnéKonstitučníKnížectvíSuverénní kníže Albert II.GrimaldiovéNE
NizozemskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Vilém AlexandrOranžsko-Nasavští (Amsbergové)ANO
NorskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Harald V.GlücksburkovéNE
ŠpanělskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Filip VI.BourboniANO
ŠvédskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrál Karel XVI. GustavBernadotteANO
Velká Británie a Severní IrskoDědičnéKonstitučníKrálovstvíKrálovna Alžběta II.WindsorovéNE
Specifická monarchie Městský stát VatikánVolené sborem kardinálů ve volb zavé konkláveAbsolutníPapežský stát; teokratická monarchiePapež FrantišekNE

Pozice panovníka v evropských monarchiích

Jak můžete vidět v tabulce výše, ve většině evropských monarchií (konstitučních) platí, že král neovlivňuje politiku státu a jeho charakter je především reprezentativní – je mu to zakázáno, nebo nevyužívá svěřené politické pravomoci úřadu.

Ve dvou polo-konstitučních monarchiích mají knížata stále velký vliv na politické dění a ve Vatikáně je moc hlavy státu neomezená, což znamená, že panovník přímo disponuje státní mocí a není nijak omezen ústavou nebo parlamentem.

Způsob nástupnictví v evropských monarchiích

Pouze dvě monarchie jsou v současné době volené – panovník je volen určenou skupinou šlechty (Andorra a Městský stát Vatikán). V případě, že královský rod vymře (po meči – poslední potomek rodu byl muž; po přeslici – poslední potomek rodu byla žena), pak v tomto případě také dochází k volbě krále.

Zbylých deset monarchií je dědičných, v nichž odpovědnost a moc přechází na následníka na základě dynastického původu.

Všech dvanáct států je suverénních, šest monarchií je členem Evropské unie a veškeré země kromě Vatikánu jsou členy OSN (Organizace spojených národů).

Zajímavosti a typické rysy evropských monarchií

U prvního Kulatého stolu zaznělo z úst významného českého ekonoma Lukáše Kovandy, Ph.D., že nejúspěšnější světové ekonomiky jsou monarchiemi: „Na světě je 43 monarchií a 23 z těchto zemí patří do první padesátky nejbohatších zemí – to znamená více než 50 %. Na světě je 157 republik a 27 z nich patří mezi padesát nejbohatších zemí – to znamená pouze 18 %. Takže statisticky jsou na tom monarchie velmi dobře.“

Postupně se na tyto jednotlivé evropské země zaměřujeme blíže a vy si tak můžete přečíst, jak se jim daří ekonomicky, jaká je jejich historie a čím zejména jsou zajímavé jak pro život, tak pro turisty, kteří do těchto monarchií zavítají.

Monarchie mimo Evropu: přečtěte si o způsobu vlády, historii, ekonomické situaci a místech, která navštívit v největší monarchii v Africe – Marocké království má co nabídnout.

Jak by probíhala přeměna na monarchii v ČR?

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Kulatý stůl

Druhá společná diskuze

Video záznam

Druhý Kulatý stůl byl ve znamení monarchie 21. století a poprvé proběhl s živým publikem v hledišti. Debata to byla vskutku zajímavá! Zazněly názory na českou šlechtu, cenu královské rodiny nebo pravomoce panovníka. Setkání se zúčastnilo pět odborníků.