Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Profil

Jindřich Forejt

Stál po boku tří českých prezidentů, vítal v Praze vlivné státníky a hovoří několika jazyky. Podívejme se blíže na bývalého protokoláře a experta na královské rody Jindřicha Forejta. 

Jindřich Forejt studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Mnichovské univerzitě Ludvíka Maxmiliána. Tam se také seznámil s protokolem jako profesním oborem. V samotné kanceláři prezidenta byl zaměstnán od roku 2002. Podle vlastních slov tam více než půl roku pracoval zdarma jako stážista u tehdejšího ředitele protokolu Kanceláře prezidenta Miroslava Sklenáře. Tomu Forejta doporučil dlouholetý vatikánský diplomat Erwin Josef Ender, kterému Forejt tlumočil z němčiny

Po půl roce dostal Forejt na Hradě už poloviční pracovní úvazek a o rok a půl později (v roce 2004) už protokolu začal sám šéfovat. Na tuto pozici ho dosadil nastupující prezident po Václavu Havlovi – Václav Klaus. Od této chvíle Forejt připravoval oficiální části prezidentova programu a zodpovídal za výkon ústavních pravomocí hlavy státu, které souvisely se zastupováním Země navenek. Václav Klaus s manželkou Livií si jeho služeb velmi vážili a nezřídka ho veřejně chválili. Od června 2015 byl tehdejší protokolář v souvislosti s jeho nominací na pozici velvyslance ve Vatikánu také ve služebním poměru na ministerstvu zahraničí. Do Říma ale nakonec neodletěl. Na žádost tehdejšího prezidenta Miloše Zemana zůstal na pozici šéfa odboru protokolu. 

V této funkci zůstal až do prosince 2016. V tento rok ukončil i své působení na ministerstvu zahraničí. Osobně v Praze přivítal například bývalého amerického prezidenta George W. Bushe a po něm i Baracka Obamu. Podle dostupných informací hovoří Jindřich Forejt anglicky, německy, francouzsky, rusky a italsky. Mimo jiné je expertem na královské rody. 

Články