Zajímá nás Váš názor

Článek

Marocké království – vstupte do největší monarchie v Africe

Pouhá jedna hodina plavby lodí dělí dvě naprosto rozdílné země – Španělské království a Marocké království. Obě jsou monarchiemi v čele s králem, ale přitom tak rozdílné. Vydejte se s námi na krátký okamžik na severozápad Afriky a poznejte blíže Maroko, zemi, v níž to voní kořením, čajem a rozpáleným pískem ze Sahary. 

Maroko jako největší africké království 

Od Evropy je Maroko vzdálené jen 14 kilometrů přes Gibraltarskou úžinu, a právě proto se mu někdy přezdívá „brána do Afriky“. Jeho výhodné polohy využívá řada evropských firem a zakládá zde své pobočky. I přesto je Maroko stále své a svou nezaměnitelnou podobu a kulturu si hrdě hýčká.

 • Hlavní město: Rabat
 • Počet obyvatel: 37,27 milionů
 • Rozloha: 446 550 km2
 • Náboženství: islám (99 % obyvatelstva jsou sunnitští muslimové)
 • Státní zřízení: konstituční monarchie
 • Hlava státu: král Muhammad VI.
 • Administrativní dělení: 12 regionů

Král Muhammad VI. pochází z dynastie Alaouite, též nazývané Alavité (Alawité), která v Maroku vládne od roku 1666. Sám Muhammad VI. vládne království od roku 1999, kdy nastoupil na trůn po smrti svého otce Hasana II. 

Rozdělení moci v Marockém království

Podle ústavy z roku 2011 je přesný název státního zřízení na území Maroka konstituční, demokratická, parlamentní a sociální monarchie. Panovník má však stále silný vliv. Do jeho pravomocí patří jmenování premiéra a vlády, rozpuštění parlamentu, navržení změn ústavy nebo velení armádě a vojenskému štábu. Zároveň je také duchovní hlavou muslimského obyvatelstva.

Marocký parlament je dvoukomorový. Horní komora tzv. Sněmovna rádců má 120 členů a Dolní komoru tzv. Sněmovnu reprezentantů tvoří celkem 395 členů. Volby rádců se konají každých 6 let a volby reprezentantů probíhají každých 5 let.

Další monarchie v Africe

Marocké království není jediná monarchie v Africe. Vedle něj najdeme na africkém kontinentě ještě Lesotho (král Letsie III.) a Svazijsko (král Mswati III.), které se nacházejí na zcela opačné straně – v Jižní Africe. Jedná se však o mikrostáty, takže je Maroko právem považováno za největší ze tří afrických království.

Zajímavost: v minulosti byly monarchiemi také další africké státy: Burundi, Egypt, Etiopie, Libye, Rwanda, Středoafrická republika a Tunisko.

Maroko – typické znaky této monarchie v Africe

Marocké království sousedí na východě s Alžírskem, na jihu se rozprostírá Západní Sahara a na severu se nachází dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla. Ze španělského města Algeciras do přístavu ve městě Ceuta je to pouhá hodina plavby lodí.

Geografie

Maroko je různorodé. Na severu se projdete po nádherně zeleném pohoří a na jihu se před vámi otevře vyprahlá scenérie a písečné duny. Místy vám může připomínat evropské Španělsko, ale když se vydáte do marockých měst, nebude už pochyb o tom, že jste v jiné zemi.

Není ani tak překvapením, že nejzalidněnější oblastí Maroka je právě severozápad. Ve srovnání s rozpálenou Saharou nabízí tamní středomořské klima ty nejlepší podmínky pro život. 

Ekonomika

Ekonomicky si Marocké království vede velmi dobře. Jedná se o 6. největší ekonomiku na africkém kontinentě a největšího výrobce osobních automobilů v Africe. Pro své rozmanité přírodní podmínky je Maroko také oblíbenou turistickou destinací.

Největšími politickými a obchodními partnery Maroka jsou Španělsko a Francie. Není to dáno jen polohou, ale také historicky. Do 2. března 1956, kdy získalo nezávislost a stalo se konstituční monarchií, bylo totiž Maroko rozděleno na francouzský a španělský protektorát ( mezistupeň mezi kolonií a plně suverénním státem).

Lidé a jazyky

V Marockém království se místy budete cítit jako doma a místy jako ve zcela vzdáleném světě. To proto, že se zde mísí tři kultury – evropská, africká a arabská. Zajímavostí je také to, že Maroko má velmi mladou populaci. Téměř polovinu obyvatelstva tvoří lidé ve věku pod 30 let.

Oficiálními jazyky jsou arabština a berberština. Při obchodním styku nebo na úřadech se však domluvíte i francouzsky. Na severu Maroka, zejména v exklávách Ceuta a Melilla, využijete také znalost španělštiny.

Marocké království skrývá dávné rány i tajemství

Málokdo by věřil, že kolem roku 1 000 př. n. l. bylo Maroko úrodnou a zalesněnou zemí, avšak Římané ji údajně zpustošili bezohledným kácením místních lesů. Podzemní voda se tímto barbarským konáním postupně vytrácela a začaly se tvořit pouštní oblasti.

V současnosti je zemědělsky využitelná pouze třetina marockého území.

Počínaje rokem 640 si západní Afriku včetně Maroka začali podrobovat islámští Arabové (původem z dnešní Saúdské Arábie). Během let byl znát také výrazný vliv Portugalska, Španělska a Francie. Přítrž tomu chtěl udělat sultán Muhammad V., který se postavil do čela protikoloniálního hnutí a i přes dvouletý pobyt ve vyhnanství se následně v roce 1957 prohlásil králem. Jedná se tedy o poměrně mladou africkou monarchii.

V roce 1961 se vlády ujal král Hasan II. a po něm pak v roce 1999 jeho syn Muhammad VI., který roku 2011 na základě nepokojů označovaných jako „arabské jaro“ omezil své vládní pravomoci.

Co v Maroku navštívit

Historická královská města Marrákeš, Fes a Rabat jsou hlavními cíli turistů. Zejména Evropany zde láká netradiční architektura a odlišné kulturní zvyklosti.

Dalším magnetem je pak téměř nedotčená příroda pohoří Ríf s vodopády a až překvapivým množstvím zeleně na severu Marockého království. Vyprahlý a v zimě zasněžený Džabal Tubkal je však také snem mnoha horalů. Nejvyšší bod Maroka i celé Severní Afriky se nachází v pohoří Vysoký Atlas a umožňuje nadšencům vyšplhat až do výšky 4 167 m n. m.

Pokud chcete poznat moderní průmyslová centra Marockého království, pak se vydejte do měst Casablanca, Tanger, Udžda nebo Agádír. Tam přičichnete nejen ke slanému oceánskému vzduchu, ale také k rušnému životu velkých marockých měst.

Marocká Sahara má ale také něco do sebe. Pokud jste s pravou africkou pouští ještě neměli tu čest, právě v Maroku se vám nabízí ideální příležitost se s ní pozvolna seznámit.

Co dalšího stojí za návštěvu?

 • Ouarzazate – zde se nachází filmová studia, kde se natáčel Gladiátor a Hra o trůny.
 • Meknes – královské město obehnané hradbami dlouhými 20 kilometrů.
 • Chefchaouen – malé horské městečko na úpatí pohoří Ríf, kde je vše modré.
 • Vodopády Uzúd – 110 metrů vysoká přírodní krása v kaňonu Oued El Abid.
 • Essaouira – větrné město na jihu Maroka, kde se můžete projet na velbloudech, na čtyřkolkách po pláži nebo si vyzkoušet windsurfing.

Zajímavosti z Marockého království

 • Od roku 1963 platí všeobecná povinná školní docházka. Negramotnost se výrazně snížila a dnes již stojí školy i v nejvyšších údolích Atlasu.
 • Ksar Ait Ben Haddou (tradiční venkovská opevněná vesnice) byla v roce 1987 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 • Ve světě se proslavil šafrán z Taliouine, máta a olivy z Meknesu nebo pomeranče a citrony z Fesu. Známá je také marocká směs dvaceti sedmi koření zvaná ras el-Hanout. Uniknout by vám neměl ani typický marocký čaj touareg.
 • Jídlo se často připravuje v hliněné nádobě zvané tažín (tajine) a stejné označení nese i pokrm, který se v ní připravuje – jehněčí nebo kuřecí maso se zeleninou podávané obvykle s kuskusem, bulgurem nebo rýží.
 • Nejpopulárnějším sportem v Maroku je fotbal a muži po celé zemi ho rádi sledují. Oblíbeným marockým sportem je také běh a box.
 • V řidčeji osídlených částech Maroka žijí BerbeřiHaratinové, což jsou etnické menšiny.
 • Pro Maročany jsou typická umělecká řemesla. Například ve Fesu najdete historické koželužny a barvírny kůží. Nejvíce se vyváží ručně vyráběné koberce.
 • Maroko je první na světě v exportu fosfátů (zaujímá jednu třetinu světového trhu se surovými fosfáty).
 • Na území Maroka se nachází les Mamora s výskytem korkového dubu a unikátní cedrové lesy Středního Atlasu a Rífu.

Kolem města Agádír roste argánie trnitá, z níž se vyrábí arganový olej. Jedná se o jedinou produkční oblast tohoto oleje na světě.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Kulatý stůl

Druhá společná diskuze

Video záznam

Druhý Kulatý stůl byl ve znamení monarchie 21. století a poprvé proběhl s živým publikem v hledišti. Debata to byla vskutku zajímavá! Zazněly názory na českou šlechtu, cenu královské rodiny nebo pravomoce panovníka. Setkání se zúčastnilo pět odborníků.