Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Premiéra 31.3.2022 v 18 hodin

Druhý kulatý stůl

Monarchie 21. století

23. 3. 2022 proběhl druhý Kulatý stůl poprvé s živým publikem a už 31. března se můžete těšit na jeho premiéru vysílanou z Aureole v pražském City Tower na Pankráci. Debata to byla vskutku zajímavá! Zazněly názory na českou šlechtu, cenu královské rodiny nebo pravomoce panovníka ve 21. století. Kdo se setkání zúčastnil a co si myslí o monarchii?

5 odborných hostů z různých odvětví:
historička, hlavní ekonom skupiny DRFG, politolog, hlavní editorka Expres.cz a zakladatel ČKI

Moderátor Kulatého stolu: Matěj Misař

Délka trvání diskuse: 1 hodina 15 minut

Otázky

na pozvané odborníky u druhého Kulatého stolu:

  • Co je vhodnější pro stabilitu politického systému? Republika, nebo monarchie? Lze tyto dvě zřízení kombinovat?
  • Měly by se obnovit šlechtické tituly a uznat česká šlechta? A co by to znamenalo pro obyčejné občany?
  • Mohlo by se Česko stát monarchií? Jak by taková monarchie vypadala?
  • Zaplakal by státní rozpočet nad zřízením královské rodiny? A kolik by to stálo nás, daňové poplatníky?
  • Má monarchie nějaký vliv na životní úroveň ve státě? Proč se má běžný Brit lépe než běžný Čech?

Účastníci stolu

JUDr. Zdeněk Prázdný

Český královský institut

Zdeněk Prázdný je vystudovaný právník a zakladatel Českého královského institutu, který má za cíl propagovat myšlenku monarchie prostřednictvím přednášek, diskusních fór či publikační činnosti. Mimo to je také majitel a ředitel developerské skupiny Traxial Group a spoluzakladatel realitních fondů ZDR Investments. Developerskou činností se už zabývá téměř 30 let. Ve volném čase se věnuje historii, umění a renovaci historických artefaktů.

Matěj Misař

Moderátor

Matěj Misař má bohaté mediální zkušenosti. Moderoval hlavní zpravodajskou relaci i diskusní pořad, ve kterém hostil kandidáty na prezidenta i přední představitele naší země, vládní činitele doprovázel na jednání Evropské komise a otevřel několik významných mediálních kauz. V současné době se věnuje zejména rozvoji zdravotnického startupu Carebot postaveném na umělé inteligenci, za nějž získal spolu s manželi Kvakovými řadu významných ocenění.

PhDr. Václava Kofránková, Ph. D.

Historička

Vystudovala dějepis a základy společenských věd na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Za svou diplomovou práci o Přemyslu Otakarovi II. získala v roce 2002 Bolzanovu cenu. Věnuje se výzkumné a pedagogické činnosti a dlouhodobě i popularizaci vědy. Jako vědecká pracovnice působila několik let v Historickém ústavu Akademie věd ČR. Více zde

Ing. Martin Slaný, Ph.D.

Ekonom

V investiční skupině DRFG působí jako hlavní ekonom. Má na starosti vyhodnocování ekonomických příležitostí a potenciálních rizik, zpracovávání dopadových studií, ekonomických a statistických analýz. Vystudoval národní hospodářství na pražské Vysoké škole ekonomické v Praze, na téže škole získal doktorát v oboru finance. V minulosti (v letech 2007–2013) působil mj. jako poradce prezidenta republiky pro ekonomiku a ředitel jeho sekretariátu. Přednáší rovněž makroekonomii na VŠE. Má rád cestování a víno.

Ladislav Mrklas

Politolog

Je absolventem politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 vyučuje na univerzitách a vysokých školách, nejvíce na CEVRO Institutu, kde v letech 2009 – 2020 působil také jako prorektor. V minulosti byl poradcem a konzultantem několika politiků a volebních štábů a ředitelem think tanku CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie. Komentuje politické dění v Česku i dalších středoevropských zemích pro různá domácí i zahraniční média. Od léta 2020 svými komentáři pravidelně přispívá do týdeníku Hrot.

Barbora Koukalová

hlavní editorka Expres.cz

Pracuje jako zástupce šéfredaktora Expres.cz, britskou královskou rodinou se zabývá už asi dvacet let, nejvíc se soustřeďuje na samotnou královnu, na vztahy v rodině, na výstupy členů směrem k veřejnosti a na práci a propagaci Koruny seniorními členkami rodiny.

Co si o diskutovaných tématech myslíte vy?

Napište nám svůj názor do komentáře na FB nebo YouTube Českého královského institutu!