Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Shrnutí uplynulého roku v ČKI a plány na rok 2023

Co se nám povedlo v roce 2022? Oslavili jsme první rok fungování Českého královského institutu a poprvé uspořádali společné setkání u Kulatého stolu. Celkem jsme u něj usedli třikrát a třikrát diskutovali s odborníky na téma „monarchie“. Vedle toho jsme na našem blogu pokračovali s osvětou o historii českých zemí a už nyní se můžete těšit na to, co pro vás chystáme v roce 2023. O co půjde? 

Rok 2022 v Českém královském institutu

Kulatý stůl I.

V lednu se konal historicky první Kulatý stůl. Zúčastnili se ho student práv Šimon Pavlas, historička PhDr. Václava Kofránková, Ph.D., významný český ekonom Lukáš Kovanda, Ph.D., a zakladatel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný.

Záznam společné diskuze můžete zhlédnout zde

Kulatý stůl II.

Hned v březnu se uskutečnil druhý Kulatý stůl, u něhož vedle Zdeňka Prázdného a paní Kofránkové diskutovali ekonom Ing. Martin Slaný, Ph.D., politolog Ladislav Mrklas a hlavní editorka Expres.cz Barbora Koukalová.

Záznam setkání můžete zhlédnout zde.

Výročí jednoho roku ČKI

31. března 2022 jsme oslavili rok od založení Českého královského institutu. Právě tehdy poprvé veřejně zazněla myšlenka, že by se Česká republika mohla opět stát královstvím. Co všechno jsme během tohoto roku zvládli zrealizovat, si můžete přečíst v blogovém článku.

„Český královský institut vznikl z prostého nadšení z historie a z vidiny, kterou by s sebou přinesla změna současné republiky na monarchii. Tato vznešená instituce totiž reprezentuje celou řadu výhod a měla by mít své místo i v roce 2021.“ 

Návrh novely Ústavy

V dubnu 2022 jsme učinili první krok k zavedení monarchie v Česku – připravili jsme návrh novely Ústavy, který je veřejně ke stažení ve formátu PDF. Nyní budeme muset počkat, zda návrh novely zaujme některou politickou reprezentaci, která by se rozhodla novelu prosadit.

Kulatý stůl III.

V říjnu jsme se pustili do další debaty a uspořádali třetí Kulatý stůl, kde se Zdeněk Prázdný a veřejnost mohli potkat a diskutovat s politologem doc. PhDr. Tomášem Lebedou, Ph.D., analytikem a makroekonomem Ing. Vladimírem Pikorou, Ph.D., ústavním právníkem a vysokoškolským pedagogem doc. JUDr. Janem Kudrnou, Ph.D., historikem a politologem Mgr. Pavlem Fabini a také s ekonomem Lukášem Kovandou, Ph.D.

Záznam třetího Kulatého stolu můžete zhlédnout zde.

Jazzový koncert

Český královský institut se stal partnerem jazzového koncertu, kterému vévodil soulový a jazzový zpěvák a skladatel Myles Sanko původem z Ghany, jenž se v roce 2013 se svým debutovým albem Born in Black & White prosadil za oceánem.

Průzkum veřejnosti – Monarchie v Česku?

V loňském roce jsme spustili průzkum veřejnosti, jehož téma znělo „Monarchie v Česku?“. Cílem bylo a je zjistit, zda si lidé dovedou představit, že by se z České republiky stalo království. A musíme říci, že nás výsledky docela překvapily.

Ještě stále se můžete zapojit i vy a podělit se s námi o svůj názor na monarchii v ČR. Výsledky už brzy zveřejníme na webových stránkách institutu.

Česká mše vánoční

V prosinci jsme pro vás uspořádali Českou mši vánoční jako poděkování za vaši podporu a za to, že s námi zkoumáte možnosti monarchie v ČR. Krásný vánoční koncert se konal v Michnovském paláci v Praze 1.

Záznam věhlasné Rybovky Jakuba Jana Ryby můžete zhlédnout zde.

Co na vás čeká v roce 2023

Tento rok toho pro vás plánujeme poměrně dost. Zůstaneme však alespoň trochu tajemní a vše vám hned nevyzvoníme. O dvě chystané akce a jeden dlouhodobý cíl se ale už nyní s vámi podělit můžeme, a moc rádi.

  • Jedinečný koncert – podpořili jsme obnovenou premiéru gratulační serenády pod názvem Harmonie planet, kterou napsal přesně před 300 lety císařský dvorní vice kapelník Antonio Caldara. Na jednom pódiu ve Španělském sále Pražského hradu vystoupí 8. února 2023 operní hvězdy v čele s Adamem Plachetkou.
  • Čtvrtý Kulatý stůl – během roku 2023 uspořádáme další, v pořadí již čtvrtý Kulatý stůl. Hosty zatím neznáme, ale opět se bude jednat o odborníky, kteří mají k tématu monarchie co říci.
  • Vydání publikace – na letošek plánujeme vydat studii zaměřenou na monarchii. Jedná se ale o náročný proces a dlouhodobé bádání, takže jsme sami zvědaví, zda už v roce 2023 spatří publikace světlo světa. Určitě se ale máte na co těšit!

Děkujeme vám za přízeň!

Přejeme vám v novém roce 2023 jen to nejlepší.
Ať je to královský rok plný úspěchů a radostí.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články