Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Článek

15 nejbohatších zemí světa: jak si v žebříčku vedou monarchie?

Když se řekne nejbohatší stát, na mysl vám možná přijdou velikáni jako USA nebo Čína. V dnešním článku vám ukážeme, jak se dá bohatství jednotlivých zemí spočítat a porovnat a že nesejde jen na celkovém majetku. A taky se podíváme na to, proč se v 15 nejbohatších zemí světa umístilo tolik monarchií. 

Jak se měří bohatství země?

Způsobů je několik. Nejčastěji se mezi sebou státy porovnávají prostřednictvím těchto ukazatelů:

  1. HDP

Hrubý domácí produkt (HDP) je celková peněžní hodnota statků a služeb, které daný stát dosáhne za jeden rok. Dá se tedy označit za bohatství země. Podle tohoto ukazatele by byly jasnými vítězi státy jako USA, Čína nebo Japonsko. 

Problém s HDP je ale ten, že odráží bohatství státu jako celku, ne jeho obyvatel. Velké světové ekonomiky stoprocentně vyprodukují více statků a služeb než ty malé, ale pocítí to jejich obyvatelé v běžném životě? Jsou opravdu bohatší? 

  1. HDP na obyvatele

Při porovnávání jednotlivých států a jejich bohatství se častěji používá hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele. K tomuto číslu dojdeme, pokud HDP vydělíme počtem obyvatel. Čím vyšší HDP na jednoho obyvatele, tím více peněz má každý člověk v daném státu. A tím pádem i vyšší životní úroveň. Proto i v tomto žebříčku používáme k porovnání bohatství tento ukazatel.

Kterých 15 zemí na světě je nejbohatších?

PořadíZeměStátní zřízeníHDP na obyvatele v dolarech ($)
1.Lucemburskokonstituční monarchie143 743
2.Macaozvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky134 141
3.Irskoparlamentní republika133 895
4.Singapurparlamentní republika133 737
5.Katarabsolutní monarchie112 283
6.Spojené arabské emirátyfederativní absolutní monarchie96 846
7.Švýcarskofederativní parlamentní republika91 932
8.San Marinoparlamentní republika86 989
9.USAfederativní prezidentská republika85 373
10.Norskokonstituční monarchie82 832
11.Guyanapoloprezidentská republika80 137
12.Dánskokonstituční monarchie77 641
13.Brunejabsolutní monarchie77 534
14.Tchaj-wanprezidentská republika76 858
15.Hong Kongzvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky75 128

Zdroj dat: International Monetary Fund, 2024

Co se skrývá za úspěchem monarchií

V žebříčku 15 nejbohatších států figuruje 6 monarchií. Jak to, že i tak malé státy jako Lucembursko nebo Dánsko porazí v HDP na obyvatele velikány světové ekonomiky? Monarchie je totiž státní zřízení, které dává zemi silný základ pro vytvoření finanční prosperity.

Monarchie jsou stabilní státy. Jen zřídka jimi otřásají velké revoluce nebo převraty, které často vedou k vyčerpání země a jejích financí. Díky tomu mohou monarchie neustále pracovat na svém rozvoji. Politická stabilita navíc láká zahraniční investory. 

Čerpají z turismu. Moderní monarchie si s sebou dodnes nesou obrovské kulturní bohatství, které láká tisíce a miliony návštěvníků. I sama královská rodina se často stává cílem turismu, jako například ve Velké Británii.

Využívají svá přírodní bohatství. Několik monarchií z tohoto žebříčku se vyšvihlo na špici díky tomu, že mají velké zásoby ropy a zemního plynu. Většina z nich se na tyto příjmy ale nespoléhá stoprocentně a chytře svou ekonomiku diverzifikuje.

Důvodů je ale samozřejmě mnohem víc. Pojďme se teď na ně u jednotlivých monarchií podívat.

  1. Lucembursko

Možná vás to překvapilo, ale tento mikrostát je podle HDP na obyvatele opravdu nejbohatší zemí na světě. Jak se to Lucembursku podařilo? 

Podobně jako ve Švýcarsku pochází majetek Lucemburska hlavně z bankovnického a investičního sektoru. Sídlí zde více než 200 bank. Tento stát má také výhodné daňové podmínky pro mezinárodní korporace, a tak v něm sídlí třeba Google, Amazon nebo Microsoft. 

5. Katar

Katar má jedny z největších zásob zemního plynu a ropy na světě. Země se ale nespoléhá jenom na přírodní zdroje. Dokázala na svoje území přitáhnout zahraniční společnosti, které jsou lídry v oblasti technologií.

V roce 2005 Katar založil jeden v současnosti z největších státních investičních fondů na světě, Qatar Investment Authority (QIA). Skrze něj investuje do nemovitostí, technologických firem, bank i jiných sektorů po celé planetě.

Obyvatelé Kataru navíc neplatí žádnou daň z příjmu.

6. Spojené arabské emiráty

Ani u této země nepřekvapí, že velká část jejího bohatství pochází z obrovských zásob ropy. Země se ale zejména v posledních letech zaměřuje na diverzifikaci ekonomiky. A daří se jí. 

V emirátech je velmi nízká daňová sazba, volný trh a nulová daň z příjmu. Tyhle podmínky učinily hlavně z Dubaje, jednoho ze sedmi emirátů, světové obchodní centrum. Dubaj je navíc významný dopravní uzel. Přepravuje vůbec největší objem mezinárodních cestujících na světě.

10. Norsko

I Norsku k umístění na tomto žebříčku pomohly velké zásoby ropy a zemního plynu. Nezanedbatelnou část hospodářství tvoří také energetika a dřevozpracující průmysl. 

Norsko také chytře využívá svůj další poklad – zdroje vodní energie. Díky četným řekám a vodopádům vyrábí téměř 99 % energie prostřednictvím vodních elektráren.

Země navíc dlouhodobě investuje do zdravotnictví, vzdělávání, sociálních služeb a celkově do zlepšení životní úrovně svých obyvatel. I to významně podporuje ekonomický růst Norska. 

12. Dánsko

Dánsko je další příklad malé stabilní země, která je ekonomicky až neuvěřitelně úspěšná. Její bohatství pochází z vyspělého výrobního průmyslu: chemického, elektronického, ale také z výroby nábytku a textilu. A hraček. Jednou z nejvýznamnějších dánských společností je totiž The Lego Group, které prodává vyhlášenou stavebnici. Příjmy zemi plynou také ze zemědělství a rybolovu.

Toto království čerpá rovněž ze svých přírodní zdrojů: ropy a plynu

13. Brunej

Tento maličkatý sultanát na ostrově Borneo získal své bohatství rovněž díky přírodním zdrojům. Jeho ekonomika stojí z podstatné části na prodeji ropy a zemního plynu. Jenom příjmy z ropného sektoru tvoří více než polovinu HDP Bruneje

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články