Gala koncert pro arcibiskupství

v jedinečné dramaturgii A. Plachetky a F. Klisoviće

Článek

Dientzenhoferova Portheimka: jedinečná výstava v srdci smíchovského letohrádku

Zelená oáza uprostřed Smíchova a v ní barokní perla, která se znovu otevřela veřejnosti. Řeč je o smíchovské Portheimce, ve které se aktuálně koná jedinečná výstava Dientzenhoferova Portheimka”. Díky ní se návštěvníci dozví o tomto letohrádku historické i kulturní pozadí a zajímavosti.

O tom, že výstava skutečně stojí za to, hovoří už samotný fakt, že byl kvůli ní dokonce proveden základní archivní výzkum. Návštěvníci se tak dozví zcela nové informace. Jak o jedinečné Portheimce, kde byla letos opět obnovena výstavní činnost, tak o jejím zakladateli, Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi, po kterém se expozice jmenuje.

„Význam Portheimky tkví mimo jiné v tom, že je jedinou budovou, kterou K. I. Dientzenhofer vlastnil a která se dochovala. Tento letohrádek nechal postavit pro sebe a svou rodinu jako letní sídlo,” popisuje autor výstavy a historik Pavel Fabini, který ji se svými spolupracovníky rozdělil do tří základních částí. Ty se věnují proměně Portheimky za éry jejich původních i následných majitelů.

Historie Portheimky se mapuje od dvacátých let 18. století. Tehdy ale Praha nevypadala ani trochu tak, jak ji známe nyní. „Praha jako taková ještě úplně nebyla. Byl to v podstatě venkov,” říká starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik. 

Výstava Dientzenhoferova Portheimka

  • Otevřeno denně (kromě pondělí) od 13. do 18. hodin
  • Výstava se koná od 7. září do 29. listopadu 2023
  • Štefánikova 68/12, Praha 5
  • Vstup je ZDARMA

Nechte se okouzlit nástěnnými malbami Václava Vavřince Reinera, který patří k nejvýznamnějším českým malířům vrcholného baroka a zavítejte na letohrádek i vy. Malou ukázku nabízíme na našem youtubovém kanále Českého královského institutu, který je partnerem výstavy a pro tyto účely zapůjčil i jedno z děl – obraz slavné panovnice Marie Terezie jakožto české královny. Tak nás nezapomeňte sledovat, ať vám žádná zajímavá akce a historické zajímavosti neuniknou.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články