Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Vztah populace k monarchii: chtějí Češi zůstat republikou a jaký král by přicházel v úvahu?

Podrobný průzkum o vztahu populace k monarchii si nechal vypracovat Český královský institut u agentury STEM/MARK. Pojďte se s námi podívat, jaké vlastnosti Češi oceňují u hlavy státu, zda si přejí změnu v monarchii a která dynastie by případně měla usednout na trůn.

Forma uspořádání státu je důležitá. Ve výzkumu na téma království a monarchie se na tom shodlo 59 % Čechů. Jsme spokojeni s republikou, nebo bychom uvítali změnu? 80 % lidí si podle výzkumu přeje zachovat republiku. Celých 10 % Čechů by si nicméně vybralo za ideální zřízení monarchii

Podstatné jsou svobody a volební právo

Co je pro Čechy na státním uspořádání klíčové? Nejdůležitější jsou pro nás práva a svobody (65,4 %), svoboda pohybu (13,2 %) a volební právo (5,9 %). (Všechny tyto aspekty mimochodem splňuje i státní zřízení monarchie.) Přímou volbu prezidenta uvedlo ve výzkumu za nejpodstatnější aspekt uspořádání ČR jen 4,3 % Čechů. 

Ať hlava státu spojuje společnost

Průzkum také zkoumal, jak si Češi představují ideální hlavu státu. Naprostá většina (90 %) souhlasí s tím, že by to měla být osobnost, která bude spojovat společnostza každých okolností dodržovat Ústavu, platné zákony i nepsané ústavní zvyklosti.

Záleží nám i na pohledu zvenčí. 89 % Čechů si myslí, že aby mohla hlava státu účinně hájit naše zájmy v zahraničí, musí ji státnici ostatních zemí respektovat a uznávat jako osobnost

Zajímavé je, že 64 % Čechů souhlasí s tím, že v čele státu by měl stát někdo, kdo se na tuto roli dlouhodobě připravuje. To dělají budoucí monarchové, prezidenti většinou ne.

Jen zhruba třetina obyvatel podporuje, když hlava státu koná v rozporu s Ústavou nebo proti vůli poloviny obyvatel.

Král, nebo prezident? Záleží na osobnosti

Kdo by Českou republiku lépe prezentoval v zahraničí? Téměř polovina Čechů je přesvědčená, že nejdůležitější je konkrétní osoba. Nezáleží na tom, zda jde o prezidenta, nebo krále. Přímo pro prezidenta se vyslovilo 46 % lidí, pro krále pak 5 %.

Většina Čechů nechce na trůně Habsburka

Pokud by se Česko změnilo v monarchii, kdo by se měl stát panovníkem? Průzkum ukázal, že 77 % Čechů nepreferuje vládce z Habsbursko-Lotrinské dynastie. Přímo pro panovníka z tohoto rodu se vyslovilo pouze 23 % respondentů. 35 % Čechů by nejraději vybralo novou vládnoucí dynastii v referendu. 

Jaký vztah máte k našemu státnímu zřízení vy? Shoduje se váš názor s průzkumem? Jestli vám přijde možnost změnit Českou republiku na monarchii zajímavá, podívejte se na vize Českého královského institutu.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články