Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Článek

Král Karel III. oslaví druhý rok na trůnu, buďte při tom!

Britská královská rodina neprožívá lehké období. Navzdory tomu všemu Buckinghamský palác potvrdil, že se král Karel III. zúčastní velkolepých oslav v sobotu 15. června, kterým vévodí mimořádná vojenská přehlídka. Můžeme se těšit na zhruba 1400 vojáků, více než 300 hudebníků a zhruba dvě stovky koní. Neopakovatelnou podívanou si nenechají ujít tisíce přihlížejících v Londýně i na streamovacích platformách. Buďte mezi nimi i vy!

Na přesnou podobu oslavy zvané “Trooping the Colour” si počkáme do třetí červnové soboty. Avšak určitě půjde o výjimečný zážitek. Zvláště poté, co z Londýna na konci května přišly dobré zprávy – ceremonie bude i s vladařem Karel III. Smazaly se tak dohady nad jeho (ne)přítomností v souvislosti s léčbou rakoviny, kterou nyní absolvuje. Naději tomu dával už jeho dubnový návrat k části královských povinností. Účast nezhatilo ani nedávné prohlášení premiéra Rishi Sunaka, že parlamentní volby se v Británii místo na podzim uskuteční už 4. července, což je pro královské členy znamení, aby omezili či zrušili svá veřejná vystoupení kvůli “neodvádění pozornosti od volební kampaně”.

Proč slaví britský panovník dvojí narozeniny?

Protože v listopadu není tak pěkné počasí, jako v červnu. Možná úsměvné, ale praktické. Jedna oslava probíhá veřejně a druhá v kruhu rodiny a nejbližších přátel. Tuto tradici zavedl už v roce 1748 Jiří II., který spatřil světlo světa také v listopadu, stejně jako pozdější panovník Edvard VII. Přišlo to vhod i Jiřímu VI. narozenému v prosinci. Nu a královna Ažběta II. v ní pokračovala, i když měla v rodném listě zapsaný duben. Otázkou je, jak to bude s následníkem britského trůnu princem Williamem, který svůj den s velkým D slaví 21. června. 

Kdo je Karel III. (celým jménem Charles Philip Artur George)

  • Narodil se 14. listopadu 1948 jako nejstarší syn britské královny Alžběty II. a prince Philipa. 
  • V roce 1981 se oženil s Lady Dianou, má s ní syny prince Williama a Harryho.
  • O 15 let později se manželé rozvedli, rok nato princezna tragicky zahynula.
  • V roce 2005 si vzal dlouholetou partnerku Camillu Parker Bowles.
  • Korunovace Karla III. na britský trůn se konala 6. května 2023. 

Loni na koni, letos v kočáře

Karel III. v roce 2023 osedlal koně a jel v čele armády s vojenskými představiteli i se zmiňovaným synem Williamem a sourozenci princem Edwardem a princeznou Annou. Další rodinní příslušníci ho následovali v kočárech. Do něj letos usedne i britský král po boku své manželky královny Camilly. Pro zajímavost: královna Alžběta II. jela v kočáře už od svých 60 let, král Karel III. seděl na koni ve svých téměř 75 letech. 

Zda britský lid bude moci pozdravit i taktéž se léčící princeznu Kate Middleton, zatím není jasné. Po oznámení nemoci se stáhla do ústraní. 

Tisíce diváků, zdravice z balkonu a stíhačky nad Londýnem

Tradiční průběh z posledních let způsobil, že tuto britskou událost sleduje celý svět. Členy královské rodiny jedoucí v kočárech doprovází impozantní regimenty pěších vojáků i členů armády na koni. Nechybí stovky muzikantů hrajících hlavně na dechové nástroje, bubny a dudy. Ohromné procesí postupuje ulicí The Mall a nese vlajku, což je doslovný překlad názvu události “Trooping the Colour”. Část veřejnosti může vše sledovat ze speciálních stanů s dobrým výhledem – jde o šťastlivce, kteří s koupí vstupenky uspěli v online losování. Pro ostatní jsou k dispozici mapky s ideálními místy na trase. Dění do všech koutů planety přenáší televizní štáby BBC. 

Průvod letos začíná v 11:00 středoevropského času na náměstí Horse Guards Parade, původním kolbišti Whitehallského paláce, kde Jindřich VIII. pořádal rytířské turnaje. Končí kolem 13:15 britského času. Pak zpravidla královská rodina zdraví přítomné z balkonu Buckinghamského paláce a spolu s ostatními tají dech na průletem letounů královského letectva RAF, které je v plánu na pravé poledne. Loni nad rámec standardní podívané stíhačky dokonce “vykouzlily” na obloze písmena CR jeko Charles Rex, a akrobatický tým zanechal červenou, bílou a modrou barvu, tedy typickou britskou stopu. Připomeňme také, že panovník v tento den povyšuje významné osobnosti do šlechtického stavu. 

Kde sledovat Trooping the Colour

Psát o této události je málo. Je třeba ji zažít. Český královský institut vám tento jedinečný zážitek zprostředkuje na dálku. Klikněte na tento odkaz v sobotu 15. června nejdříve v půl desáté dopoledne. 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články