Hradní harašení

Vstupte do fascinujícího světa monarchie prostřednictvím podcastu „Hradní harašení“.

Článek

Korunovace Karla III. Británie se po 70 letech dočkala panovníka

Bůh ochraňuj krále”. Těmito slovy byl v jednu hodinu odpoledne dne 6. 5. 2023 korunován britský král Karel III. Britský. Korunu svatého Eduarda mu na hlavu položil arcibiskup z Cantenbury Justin Welby. Velká Británie se po dlouhých 70 letech dočkala krále. 

Karel III. se stal čtyřicátým panovníkem v historii Anglie, jemuž byla nasazena koruna svatého Eduarda. Tato událost, které na místě přihlíželo přes 2 000 hostů (mezi nimiž nechyběl ani český prezident Petr Pavel) a miliony lidí po celém světě, je ukotvena v tisícileté korunovační tradici. I letos se slavnostní obřad konal ve Westminsterském opatství. První doložená korunovace anglického krále zde proběhla už v roce 1066, kdy na trůn usedl mladý Vilém Dobyvatel. 

Před opatstvím se k příležitosti korunovace Karla III. dle předpokladů shromažďovaly davy tisíce podporovatelů britské královské rodiny. A to dokonce několik dní před vypuknutím samotného obřadu. 

Jen pár minut po králi Karlu III. Britským byla korunována i jeho choť Camilla. Nasazena ji byla koruna královny Marie z Tecku, která byla vyrobena v roce 1911.

V čem byla korunovace Karla III. specifická?

Jelikož pocházel otec nově zvoleného britského krále (Princ Philip, vévoda z Edinburghu) z Řecka, zazněl v průběhu ceremonie jeden žalm v řečtině. Král Karel III. tak zohlednil své rodinné dědictví. Svatý olej, kterým byl Karel III. pomazán, byl navíc vypěstován z oliv z Olivové hory v Jeruzalémě. Tam se nachází chrám Máří Magdalény, v kterém je pohřbena Karlova babička, Alice z Battenbergu, která se vdala za řeckého prince Ondřeje. A nově jsme mohli vidět i pláště, které na sobě měli během návratového procesí nový britský král a královna. Tyto pláště zdobily přírodní motivy, které jsou oběma blízké a také národní symboly Anglie (růže), Skotska (bodlák) a Irska (čtyřlístek jetele).

Karel III. byl už na korunovaci své matky 

Zajímavostí je, že současný britský král byl přítomen už na korunovaci své matky – bývalé královny Spojeného království Alžběty II. V jeho tehdejších čtyřech letech obdržel na tento obřad speciální dětskou malovanou pozvánku. 

Současná podoba obřadu

Korunovace, jak ji známe, pochází už z roku 1902, kdy byl korunován král Eduard VII. Skládá se ze státního průvodu z Buckinghamského paláce do opatství, dalšího průvodu uvnitř Westminsterského opatství, uznání, pomazání, korunovační přísahy, uctění a nakonec dalšího průvodu (při kterém jsme mohli vidět výše zmíněné pláště na panovnících) z opatství zpět do paláce. 

Moderní zlatočerný kočár

Král s chotí Camillou přijeli z Buckinghamského paláce do opatství před 12. hodinou ve zlatočerném kočáře. Ten byl vyroben ke speciální příležitosti v roce 2012, kdy se oslavovalo diamantové jubileum nástupu na trůn královny Alžběty II. Ačkoliv kočár vypadá klasicky, je velmi moderní. Uvnitř něj se nachází topení i klimatizace. 

Korunovace živě 

I letos jsme na zpravodajských kanálech mohli sledovat korunovaci v přímém přenosu. Jejich průkopnicí byla matka Karla III. Alžběta II., jejíž korunovaci vůbec poprvé přenášelo z místa živě veřejnoprávní BBC. Sledovanost trhala rekordy a nejinak tomu je i letos. Stejně jako u pomazání Alžběty II. však byly na chvíli kamery odvráceny. Tento okamžik tak nikde na záznamu ani u jednoho z panovníků nenajdeme. 

700 let starý trůn

Karel III. usedl na 700 let starý dubový trůn, na které byli korunováni i jeho předci. Jde o nejstarší dochovaný kus nábytku, který se stále používá ke svému původnímu účelu. Zub času už na něm ale začínal být vidět, proto byl zrestaurován a znovu vypadá jako nový. Dříve trůn neunikl ani poničení – školáci z opatství a turisté do něj v 18. a 19. století vyryli graffiti. Při opravě byl také nahrazen roh trůnu, který se ulomil v roce 1914 během bombového útoku, který je připisován sufražetkám. 

Tradiční vystoupení na balkoně 

Od roku 1902 se na závěr samotného korunovačního dne koná vystoupení nového panovníka a dalších členů královské rodiny na balkoně. To bylo zahájeno vůbec poprvé Eduardem VII. a královnou Alexandrou. Nejinak tomu bylo letos, královský pár s rodinou na balkoně Buckinghamského paláce pozdravili přihlížející davy. Po jejich boku vystoupili pážata, dvorní dámy a další členové královské rodiny. Včetně prince Williama, jeho manželky Kate a jejich dětí. Druhorozený králův syn Harry s manželkou Meghan se vystupení na balkonu nezúčastnil.

Oslavy napříč Británií

Napříč Británií se po celý víkend konaly různé oslavy či charitativní akce. Přičemž hospody, kluby či bary měly v sobotu, kdy proběhla korunovace, výjimečně prodlouženou otevírací dobu. Byla to opět událost, která stmelila (nejen) britský lid.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Blog

Další články