Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Korunovace Karla III. Británie se po 70 letech dočkala panovníka

Bůh ochraňuj krále”. Těmito slovy byl v jednu hodinu odpoledne dne 6. 5. 2023 korunován britský král Karel III. Britský. Korunu svatého Eduarda mu na hlavu položil arcibiskup z Cantenbury Justin Welby. Velká Británie se po dlouhých 70 letech dočkala krále. 

Karel III. se stal čtyřicátým panovníkem v historii Anglie, jemuž byla nasazena koruna svatého Eduarda. Tato událost, které na místě přihlíželo přes 2 000 hostů (mezi nimiž nechyběl ani český prezident Petr Pavel) a miliony lidí po celém světě, je ukotvena v tisícileté korunovační tradici. I letos se slavnostní obřad konal ve Westminsterském opatství. První doložená korunovace anglického krále zde proběhla už v roce 1066, kdy na trůn usedl mladý Vilém Dobyvatel. 

Před opatstvím se k příležitosti korunovace Karla III. dle předpokladů shromažďovaly davy tisíce podporovatelů britské královské rodiny. A to dokonce několik dní před vypuknutím samotného obřadu. 

Jen pár minut po králi Karlu III. Britským byla korunována i jeho choť Camilla. Nasazena ji byla koruna královny Marie z Tecku, která byla vyrobena v roce 1911.

V čem byla korunovace Karla III. specifická?

Jelikož pocházel otec nově zvoleného britského krále (Princ Philip, vévoda z Edinburghu) z Řecka, zazněl v průběhu ceremonie jeden žalm v řečtině. Král Karel III. tak zohlednil své rodinné dědictví. Svatý olej, kterým byl Karel III. pomazán, byl navíc vypěstován z oliv z Olivové hory v Jeruzalémě. Tam se nachází chrám Máří Magdalény, v kterém je pohřbena Karlova babička, Alice z Battenbergu, která se vdala za řeckého prince Ondřeje. A nově jsme mohli vidět i pláště, které na sobě měli během návratového procesí nový britský král a královna. Tyto pláště zdobily přírodní motivy, které jsou oběma blízké a také národní symboly Anglie (růže), Skotska (bodlák) a Irska (čtyřlístek jetele).

Karel III. byl už na korunovaci své matky 

Zajímavostí je, že současný britský král byl přítomen už na korunovaci své matky – bývalé královny Spojeného království Alžběty II. V jeho tehdejších čtyřech letech obdržel na tento obřad speciální dětskou malovanou pozvánku. 

Současná podoba obřadu

Korunovace, jak ji známe, pochází už z roku 1902, kdy byl korunován král Eduard VII. Skládá se ze státního průvodu z Buckinghamského paláce do opatství, dalšího průvodu uvnitř Westminsterského opatství, uznání, pomazání, korunovační přísahy, uctění a nakonec dalšího průvodu (při kterém jsme mohli vidět výše zmíněné pláště na panovnících) z opatství zpět do paláce. 

Moderní zlatočerný kočár

Král s chotí Camillou přijeli z Buckinghamského paláce do opatství před 12. hodinou ve zlatočerném kočáře. Ten byl vyroben ke speciální příležitosti v roce 2012, kdy se oslavovalo diamantové jubileum nástupu na trůn královny Alžběty II. Ačkoliv kočár vypadá klasicky, je velmi moderní. Uvnitř něj se nachází topení i klimatizace. 

Korunovace živě 

I letos jsme na zpravodajských kanálech mohli sledovat korunovaci v přímém přenosu. Jejich průkopnicí byla matka Karla III. Alžběta II., jejíž korunovaci vůbec poprvé přenášelo z místa živě veřejnoprávní BBC. Sledovanost trhala rekordy a nejinak tomu je i letos. Stejně jako u pomazání Alžběty II. však byly na chvíli kamery odvráceny. Tento okamžik tak nikde na záznamu ani u jednoho z panovníků nenajdeme. 

700 let starý trůn

Karel III. usedl na 700 let starý dubový trůn, na které byli korunováni i jeho předci. Jde o nejstarší dochovaný kus nábytku, který se stále používá ke svému původnímu účelu. Zub času už na něm ale začínal být vidět, proto byl zrestaurován a znovu vypadá jako nový. Dříve trůn neunikl ani poničení – školáci z opatství a turisté do něj v 18. a 19. století vyryli graffiti. Při opravě byl také nahrazen roh trůnu, který se ulomil v roce 1914 během bombového útoku, který je připisován sufražetkám. 

Tradiční vystoupení na balkoně 

Od roku 1902 se na závěr samotného korunovačního dne koná vystoupení nového panovníka a dalších členů královské rodiny na balkoně. To bylo zahájeno vůbec poprvé Eduardem VII. a královnou Alexandrou. Nejinak tomu bylo letos, královský pár s rodinou na balkoně Buckinghamského paláce pozdravili přihlížející davy. Po jejich boku vystoupili pážata, dvorní dámy a další členové královské rodiny. Včetně prince Williama, jeho manželky Kate a jejich dětí. Druhorozený králův syn Harry s manželkou Meghan se vystupení na balkonu nezúčastnil.

Oslavy napříč Británií

Napříč Británií se po celý víkend konaly různé oslavy či charitativní akce. Přičemž hospody, kluby či bary měly v sobotu, kdy proběhla korunovace, výjimečně prodlouženou otevírací dobu. Byla to opět událost, která stmelila (nejen) britský lid.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články