Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Karel III. Britský a jeho obyčejně neobyčejný život

I když se může zdát, že měl princ Charles, již brzy korunovaný jako Karel III. Britský vše připraveno na zlatém podnose, není tomu tak. Na vlastní kůži vyzkoušel, jak umí být děti zlé a značnou část života se potýkal s posměchem i vzhledem k tomu, že čekal desítky let, než bude moci jako král usednout na trůn. Jaký měl Karel III. život a co o něm víme? Seznamte se blíže s novým anglickým králem.

Karel III. od dětství po korunovaci

Karel III. Britský (celým jménem Charles Philip Artur George) přišel na svět 14. listopadu 1948 přímo v Buckinghamském paláci jako nejstarší syn britské královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa. Dlouhou dobu byl známý jako princ Charles, a proto je možné jej v současné době označovat jménem Karel III. i Charles III.

Ze života krále Karla

Dosavadní život Karla III. byl vcelku poklidný. Studoval na různých prestižních školách, kde se později zaměřoval zejména na antropologii a archeologii. Během svého života podpořil více než 400 charitativních organizací a zasazuje se o ochranu životního prostředí. Vedle toho byl dvakrát ženatý, kdy obě manželství provázely kontroverze.

Lady Diana

V roce 1981 se Karel III. oženil s Lady Dianou, kterou před obřadem údajně osobně viděl pouze třináctkrát. S ní zplodil dva syny – prince Williama a prince Harryho, avšak manželství vydrželo jen do roku 1996. Rok nato princezna tragicky zahynula při autonehodě. Toto období tedy bylo velmi náročné, zejména pro dva malé prince. 

Camilla Parker Bowles

Camilla je Karlova dlouholetá partnerka, kterou si vzal za ženu v roce 2005. Počínaje korunovací nyní společně převezmou panování a její titul se oficiálně změní z vévodkyně z Cornwallu na Královna manželka Camilla Britská.

Korunovace na dohled

Mezi významné britské panovníky se Karel III. oficiálně zařadí při korunovačním ceremoniálu ve Westminsterském opatství, který proběhne už zítra v sobotu 6. května v 11 hod.

Korunovaci bude možné sledovat například na TN.cz televize Nova nebo v iVysílání České televize.

Četné záliby krále Karla III.

  • Malování – i když to Karel III. nedává příliš na odiv, je velmi umělecky zaměřený. Nejraději maluje pole, kopce a stromy v okolí svého skotského sídla v Balmoralu. S náměty jeho obrazů byla v Británii vydána i sbírka známek. 
  • Psaní – vydal několik knih, z nichž jedna se jmenuje The Old Man of Lochnagar a vypráví o starém muži, který žije v jeskyni na útesech obléhajících jezero pod horou Lochnagar. Kniha vyšla v roce 1980.
  • Hudba – učil se hrát na trumpetu, piano a na čelo. Během studií na Cambridge byl členem univerzitního orchestru a k hudbě má velmi vřelý vztah.
  • Auta – vlastní kolekci aut, z nichž jedno nechal předělat na ekologické vozidlo, které je poháněno přebytečným anglickým bílým vínem a syrovátkou. Jeho oblíbený Aston Martin, který dostal ke svým jednadvacátým narozeninám, tak nyní podporuje ochranu životního prostředí a propaguje moderní postupy výroby automobilů.
  • Příroda záliba Karla III. Britského v ochraně přírody je vidět téměř ve všem, co král dělá. Snaží se o zachování deštných pralesů a podniká kroky proti odlesňování. Dokonce po něm v roce 2012 za jeho snahu pojmenovali ohrožený druh rosničky – Hyloscirtus princecharlesi.
  • Námořnictvo – část svého života strávil aktivní službou u britského námořnictva. Pilotoval helikoptéry Wessex s 845 Naval Air Squadron a je certifikovaným potápěčem, který v hlubinách moře prozkoumal vraky významných historických lodí. 
  • Sport – velmi rád rybaří, hraje pólo a je příznivcem anglického profesionálního fotbalového klubu Burnley FC. Sport obecně je mu velmi blízký.

Karel III. Britský a co jste o něm možná nevěděli

Během školních let byl jako dítě šikanován svými spolužáky kvůli svému zevnějšku a jemné, ne příliš soutěživé povaze. Sám Karel III. se na to s odstupem času dívá s nadhledem. Údajně k tomu jednou prohlásil: „Bylo to těžké jen v tom smyslu, že od vás škola vyžadovala více než ostatní školy – jak fyzicky, tak mentálně. Mám štěstí v tom, že věřím, že mě to naučilo mnoho o sobě, mých vlastních schopnostech a mých nedostatcích. Naučilo mě to přijímat výzvy a přebrat iniciativu.“

Karel III. Britský byl prvním britským následníkem trůnu, který získal vysokoškolský titul (Bachelor of Arts na univerzitě v Cambridgi). 

Ačkoli to bylo na svou dobou velmi neobvyklé, byl přítomen u porodu obou svých synů. Porod prvorozeného Williama vybočoval i tím, že jako první proběhl v nemocnici. Do té doby totiž veškeré porody probíhaly v domácím prostředí. I sám Karel se narodil v Buckinghamském paláci.

Na roli panovníka se připravoval dlouhých 37 let a ve svých 73 letech je nejstarším dědicem v celé historii Velké Británie, který bude korunován na krále.

ČKI na předkorunovační události v Londýně

12. dubna 2023 se na půdě Westminsterského opatství odehrál slavnostní večer, jehož hlavním bodem bylo odhalení skotské whisky ze speciální korunovační edice od prestižní značky Royal Salute.

Za Český královský institut nám bylo nesmírnou ctí zúčastnit se tak noblesní a doslova královské akce jen jeden měsíc před samotnou korunovací britského krále.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články