Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Princ Harry se po královnině smrti urval ze řetězu, říká expertka na britskou královskou rodinu Barbora Koukalová

Za života královny Alžběty II. by si princ Harry takové chování, jako předvádí teď, nedovolil. Alespoň to si myslí hostka druhého dílu podcastu Hradní Harašení – novinářka a expertka na britskou královskou rodinu – Barbora Koukalová. S moderátorkou Bárou Hlaváčkovou probrala změny v královské rodině po smrti královny Alžběty II. i to, proč se královské páry na veřejnosti nedrží za ruce. Změní to Karel III.? 

Monarchie se po smrti Královny Alžběty II. posouvá podle novinářky a expertky na britskou královskou rodinu Barbory Koukalové modernějším směrem. A světe div se, onu modernost do ní vštěpuje sám nástupce a syn Alžběty II. – Karel III., kterému je už 74 let.  „Je velmi moderní a inkluzivní, snaží se konat dobro. Ačkoliv je nejprivilegovanější osoba celé Británie,” komentuje nového krále Británie v podcastu Hradní harašení Koukalová a dodává, že se král snaží Spojené království znovu spojit a věnovat se i lidem na okraji společnosti. 

Do moderní nové éry britské královské rodiny by se pak dalo zařadit i chování Prince Harryho. Ten se podle novinářky ale utrhl ze řetězu. „Jsem přesvědčena, že za královnina života by si nedovolil ani vydat jeho knihu Náhradník,” myslí si. A změna prý bude časem ještě výraznější než doposud. Upouští už se například od privilegovaných lidí, jako jsou dvorní dámy.

Král Karel III. nechce, aby jeho vnoučata zažila stejná omezení, jako zažil on.

Karel III. nezažil šťastné dětství

V podcastu Hradní harašení pak byla řeč i o tom, co vše chce a může Karel III. nyní změnit. „Může v podstatě cokoliv. Hlavně nechce, aby jeho vnoučata zažila stejná omezení, jako zažíval v dětství on,” komentuje situaci v poutavém rozhovoru novinářka a dodává, že současný britský král i kvůli výchově Alžběty II., nepoznal šťastné dětství. Byl především v rukách chův a internátních škol.  

Britská královská rodina je blíž a blíž lidu

Moderátorka Bára Hlaváčková pak zabrousila i do zdánlivých drobností, které by ale členové britské královské rodiny měli dodržovat. Například, že by ženy neměly nosit černé oblečení (s výjimkou pohřbů), muži by si měli (minimálně na oficiální události) holit vousy či že by se člena královské rodiny neměl nikdo z veřejnosti jakkoliv fyzicky dotknout

Toto poslední pravidlo se ale veřejně již několikrát porušilo. Například bývalá členka skupiny Spice Girls – Geri Halliwellová (dnes Hornerová) Karlovi III. několikrát dala veřejně pusu (např. po korunovaci nebo ještě za dob, kdy byl princem), prošťouchla ho a údajně ho měla štípnut i do zadku. Je to něco, čím se královská rodina přibližuje lidem? Podle Koukalové už se tyto věci tolik neřeší. „Už je to všechno méně formální a já si myslím, že je to dobře. „Lidu se tím opravdu britská královská rodina přibližuje,” říká. A mizí už i pukrle. K vidění už je míň a míň. 

V neposlední řadě zmiňme, že se páry z královské rodiny nesmí držet za ruce. I v tomto směru se dá rozvolnění čekat. Koukalová si však myslí, že seniorní členové rodiny to ale stejně dělat nebudou. 

Zajímá vás více informací a zajímavostí ze světa britské královské rodiny? Nebo třeba to, jestli je seriál Netflixu Koruna věrohodný a jestli je u královské rodiny oblíbený? Pusťte si celý podcast, který vznikl pod záštitou Českého královského institutu, který obohatí vaše uši vyloženě korunovaným intelektem. Nezapomeňte nás sledovat na Spotify a Apple podcast, nová epizoda vychází vždy první den v měsíci. 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články