Gala koncert pro arcibiskupství

v jedinečné dramaturgii A. Plachetky a F. Klisoviće

Článek

Novinky v britské královské rodině. Věděli jste, že…?

V britské královské rodině se toho za poslední čtvrtrok událo poměrně hodně. Slavila se významná jubilea, pořádaly se velkolepé akce a do budoucna se očekávají určité změny. Přečtěte si, co nového se stalo v ostře sledované monarchii na britských ostrovech.

Obsah:

Princ William se začíná připravovat na roli krále

Princ William, vévoda z Cambridge, se poprvé zúčastnil otevření Parlamentu. Je totiž druhým následníkem trůnu hned po svém otci princi Charlesovi a je potřeba, aby byl na svou novou roli připraven. Vzhledem k věku prince Charlese je velmi pravděpodobné, že William, vnuk britské královny Alžběty II., usedne na trůn místo něj.

Královna oslavila významné jubileum

2. června 2022 oslavila britská panovnice Alžběta II. neuvěřitelných 70 let vlády. Tím se ve svých 96 letech (narodila se 21. dubna 1926) zapsala do historie jako nejdéle vládnoucí britská královna. Na její počest proběhly čtyřdenní oslavy, které zahrnovaly i tradiční vojenskou přehlídku v centru Londýna, hudební vystoupení aj. Královna také poslala z balkonu Buckinghamského paláce pozdrav svým poddaným.

Opravdová, od Mattela

Jako dárek dostala Alžběta II. vlastní panenku Barbie, kterou společnost Mattel navrhla podle oficiálního portrétu královny, který vznikl před deseti lety, při oslavách 60 let od nástupu Alžběty na trůn. Barbie má její typický účes, tiáru, dlouhé slonovinové šaty a modrou šerpu. Panenku se svou podobiznou už mají mimo jiné také princ William a jeho manželka Kate.

Britskou královskou rodinu čeká další přírůstek

Pippa Middleton, sestra vévodkyně Kate, podle všeho očekává se svým manželem Jamesem Matthewsem třetí dítě. Napovídá tomu zakulacené bříško, kterého si nešlo nevšimnout na oslavách 70 let vlády královny Alžběty II. 38letá aristokratka je nyní pravděpodobně v pátém měsíci těhotenství.

Čtyři královské děti oslavily narozeniny

Děti prince Williama, vévody z Cambridge a Catherine, vévodkyně z Cambridge:

  • Nejmladší syn, princ Louis Arthur Charles z Cambridge, oslavil 23. dubna 4 roky.
  • Princezna Charlotte Elizabeth Diana z Cambridge oslavila 2. května 7 let.

Jeho královská Výsost princ George Alexander Louis z Cambridge své narozeniny teprve oslaví, a to 22. července. V tento den bude následníkovi trůnu (třetímu v linii po svém otci Williamovi a dědovi Charlesovi) 9 let.

Děti prince Harryho, vévody ze Sussexu a Meghan, vévodkyně ze Sussexu:

  • Syn Archie Harrison Mountbatten-Windsor oslavil 6. května 3 roky.
  • Dcera Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová oslavila 4. června 1 rok.

Princ William měl letos kulatiny – 40 let

Princ William, syn prince Charlese a tragicky zesnulé princezny Diany, se narodil 21. června 1982 a letos oslavil 40. narozeniny. K životnímu jubileu dostal pětilibrovou minci se svým portrétem a šušká se dokonce o jeho povýšení na vyšší vojenskou hodnost.

Jeho manželka Kate slavila čtyřicátiny v témže roce, jen o několik měsíců dříve – 9. ledna. Zanedlouho po Williamovi oslaví 4. srpna 40 let také Meghan, manželka jeho bratra Harryho, kterému bude 15. září 37 let.

Princ William pomáhá bezdomovcům

Po vzoru své maminky, zesnulé princezny Diany, se princ William rozhodl podat pomocnou ruku bezdomovcům a přímo v den svých narozenin prodával v ulicích Londýna časopis Big Issue, který se problematikou bezdomovců dlouhodobě zabývá. Na chvíli se tak ocitl v roli těch, kteří si právě prodejem časopisu zajišťují obživu.

Do aktuálního čísla časopisu princ navíc přispěl svou esejí, v níž mimo jiné zavzpomínal i na to, jak v 11 letech poprvé navštívil centrum pro lidi bez domova.

Královské dostihy v Ascotu

V polovině června 2022 se ve Velké Británii, přesněji na závodišti v Ascotu, odehrály jako každý rok královské dostihy. Akce se zúčastnili zástupci královské rodiny i britská smetánka, kdy zejména dámy opět ohromily honosnými róbami a nápaditými klobouky.

Právě zdobné klobouky historicky symbolizují vysoké společenské postavení a neodmyslitelně tak patří do šatníků významným Britek a milovnic módy.

Závodiště v britském městě Ascot bylo založeno v roce 1711, kdy se konal i první závod, a jedná se také o první moderní dráhu pro dostihy, která dodnes patří mezi nejprestižnější.

Britská královna zahájila tradiční letní návštěvu Skotska

U příležitosti týden trvajících oslav skotských tradic a kultury pod názvem Holyrood Week navštívila britská královna Alžběta II. v pondělí 27. června 2022 palác Holyroodhouse v Edinburghu, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku. 

Při obřadu panovnice přijala na červeném sametovém polštáři klíče od města, které pak zase vrátila, aby mu vyjádřila důvěru. Doprovodem jí byl její nejmladší syn Edward, hrabě z Wessexu a hrabě z Forfaru, se svou manželkou Sophií.

Stěhování Kate a Williama s rodinou mimo Londýn

Během léta čeká mladou královskou rodinu stěhování do Adelaide Cottage hned vedle hradu Windsor. Důvodem změny bydliště je zejména příjemnější a klidnější prostředí pro jejich tři děti. Zároveň chtějí být poblíž šestadevadesátileté královně, která měla v poslední době zdravotní problémy.

Následnice norského trůnu dosáhla plnoletosti

Norská princezna Ingrid Alexandra oslavila v polovině června 18. narozeniny, které sice už měla 21. ledna, ale kvůli covidových restrikcím bohužel nebylo možné oslavu uspořádat. Ingrid Alexandra je nejstarší dítě korunního prince Haakona a korunní princezny Mette-Marit a očekává se, že se po svém otci stane norskou panovnicí.

Zajímavost: V šestnácti letech vyhrála titul juniorské šampionky v surfování v norských (ledových) vodách a vedle toho se věnuje lyžování a bojovým sportům.

Nový dekret dohlédne na španělskou královskou kasu

Vzhledem k poškozené pověsti monarchie za vlády Juana Carlose I., který údajně přijímal úplatky a dopustil se daňových úniků, schválila španělská vláda v dubnu 2022 dekret, díky němuž bude hospodaření španělské monarchie přehlednější a dostupnější.
V souvislosti s tímto novým zákonem, který španělské královské rodině nařizuje zveřejňovat čtvrtletní finanční výkazy, odtajnil král Filip VI., syn Juana Carlose I., výši svého aktuálního majetku, která činí v přepočtu 65,45 milionu korun. Pro srovnání jmění britské panovnice se odhaduje na 10,8 miliard korun.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články