Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Nepropásněte přílohu Monarchie: Budoucnost českého království

Týdeník Echo vydal speciální přílohu Monarchie, která prostřednictvím Českého královského institutu přináší otevřený pohled na vládu v čele s panovníkem jako nejvyšším představitelem státu a jeho svrchovanosti. A trefil hřebíček na hlavičku.

Celou přílohu totiž provází otázka: Je vůbec možné, aby u nás byla zavedena monarchie?

Že ne? A proč se Španělsko vrátilo k monarchistické formě vlády a Norsko si ji zvolilo už od svého vzniku? Určitě to nebylo jen tak z rozmaru. 

Navíc nejsou jediní. Víc a víc lidí si v poslední době zmítané pandemií, válečným konfliktem a dalšími problémy, které provází mocenské tlaky, ptá, jak se ideálně starat o stabilitu a sjednotit národy. Zamyslete se spolu s námi! Přečtěte si svěží pohledy na monarchii hned z několika úhlů. Máme vyzkoušeno – budou vás to bavit. 

Obnova tisícileté tradice na obzoru?

Historická srovnání dokládají, že konstituční monarchie má větší stabilitu. Dědičný panovník v čele státu ji totiž hájí už z principu. Poutavá fakta o tom, co nám monarchie dala i vzala. Za jakých okolností došlo k rozhodnutí ji nahradit republikánským zřízením v čele s prezidentem. I něco málo z korupčních kauz aktuálních prezidentů, které opět vedou k zamyšlení nad návratem monarchy.

Monarchie versus demokracie

Nejstručněji lze celý problém rozdílu mezi monarchií a demokracií shrnout takto: Králové jsou z Boží milosti, prezidenti jsou z Božího dopuštění.

Na starém kontinentu je 12 monarchií

Tipněte si je a pak mrkněte na přehled evropských států, kde vládnou korunované hlavy. Napovíme vám první podle abecedy: Andorrské knížectví.

Víte, že Český královský institut vznikl z rozčarování nad prezidentstvím Miloše Zemana?

Přečtěte si celý rozhovor s ředitelem institutu Zdeňkem Prázdným o původním impulzu, výhodách změny republiky na království, co na jeho činnost říkají politici i veřejnost a proč to všechno má smysl.

Další perličky: 

A co si myslíte teď: Je možné, aby u nás byla zavedena monarchie? Stačí, když si odpovíte sami pro sebe. Pokud ale máte chuť, napište nám.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články