Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Lepší finanční situace díky monarchii? Byli bychom bohatší, říká ekonom Lukáš Kovanda

Přechod na monarchii by byl pro Čechy z dlouhodobého ekonomického hlediska výhodný. Podle ekonoma Lukáše Kovandy bychom byli bohatší a nákupní síla rostla rychleji. Je na to společnost připravena? To a mnohem více zaznělo v 8. díle podcastu Hradní harašení.

Monarchie je samo o sobě slovo, ve kterém si mnoho z nás představuje prosperitu a hojnost. Pokud by se z České republiky stalo království, pocítili bychom v našich peněženkách opravdu změnu k lepšímu? Podle ekonoma Lukáše Kovandy ano. Ale až v dlouhodobém horizontu. „Pokud by bylo království dobře koncipováno, zajišťovalo by vyšší stabilitu jak ekonomickou tak společenskou.” říká Kovanda. 
Právě stabilita je podle něj klíčovým předpokladem pro prosperitu, která znamená bohatnutí každého z nás. „To, že by ten král nebo královna umožnili překlenout politická hašteření, která decimují mnoho energie a času politiků, by vedlo k dlouhodobé větší efektivitě státní správy ČR. To by se za řadu let opravdu pozitivně promítlo v našich peněženkách a byli bychom bohatší, říká ekonom.

V dlouhodobém horizontu by podle Kovandy mohl přechod na království přinést lepší finanční situaci pro každého z nás.

Téma, které lidi často pálí, jsou daně. I ty jsme v 8. dílu podcastu Hradní harašení probrali. „Kdyby ČR nebyla republika, ale monarchie, daňový systém by se příliš nezměnil. Ale právě bohatnutí, které by přinášela monarchie (pokud by byla dobře spravována), by v dlouhodobém pohledu znamenala, že by daně činily menší podíl našeho příjmu,” vysvětluje Kovanda. „Naše kupní síla samozřejmě poroste i když budeme dál republika. Ale ne tolik, jako kdyby Česko byla monarchie,” shrnuje. 

Ne/výhodná monarchie

Přechod na monarchii by samozřejmě v České republice nebyl zcela jednoduchý. Co by se muselo stát, aby pro naši zemi nebyla monarchie výhodná? „Je to náročná záležitost a přechod na monarchii by se mohl takzvaně zpatlat, což by mohlo být pro stát ve výsledku značně finančně náročné. Na druhou stranu by se například ušetřilo na prezidentských volbách,” říká Kovanda, který dodává, že ho ale příliš dnevýhod monarchistického státu nenapadá. 

„Ve světě je bohužel příliš málo států, které přešly z republiky na monarchii. To zvyšuje riziko, že by mohlo dojít k nějakému přešlapu, který by pak občané vnímali jako nevýhodný,” vysvětluje možné komplikace ekonom. 

„Britská královská rodina je levná”

Kolik občany stojí královské rodiny? A je pravda, že konkrétně ta britská je drahá? Podle Lukáše Kovandy je tomu právě naopak. „Ono se zdá, že britská královská rodina je drahá, ale není tomu tak. Zaprvé si je na sebe schopna z podstatné části vydělat a zadruhé, když se rozpočítá výdaj “veřejné kapsy” na královskou rodinu, tak se v přepočtu na obyvatele pohybujeme v rozmezí pencí,” vyvrací častou výtku britské rodině Lukáš Kovanda. Navíc dodává, že Británii popularita královské rodiny zajišťuje i vyšší turistický ruch a tím pádem i více peněz pro Spojené království. „Do Velké Británie přijíždí lidé z celého světa. Klidně jen kvůli tomu, aby zahlédli krále,” dodává.
Pokud bychom se podle Kovandy vydali ve šlépějích Dánska nebo Švédska, daňový poplatník by přechod na monarchii ani nepocítil. Náklady na královskou rodinu jsou v těchto zemích totiž nastaveny velice nízko.

„Společnost zatím není ve stavu, aby o přechodu na monarchii vedla hlubší debatu. Nic ale není nemožné.”

Ekonomovi Lukáši Kovandovy by čistě z ekonomického hlediska přechod na monarchii v Česku smysl dával. Společnost však na hlubší debatu na toto téma podle něj zatím není připravena. Češi mají podle Kovandy království spojeno především s pohádkami, je však nutné na něj nahlížet z více úhlů a podívat se, jak například funguje i v současném světě například v Dánsku či Švédsku.

Je monarchie zpátečnický krok?

To je mýtus. zpátečnický krok to není. Historicky se ale samozřejmě přecházelo víc z monarchií k republikám,” říká ekonom a dodává, že lidé často monarchii spojují i s absolutismem. Ten se v nich ale v současné době podle něj nenachází. „Funguje v nich klasická parlamentní demokracie,” říká.

Zajímá vás víc? V podcastu se například ještě dozvíte:

  • Kdo by tzv. „držel kasu“ v případě přechodu na monarchii?
  • Která z evropských monarchií funguje ekonomicky nejlépe?
  • Bydlení: proč by byla lepší situace v ČR za monarchie? 
  • Koho by Lukáš Kovanda rád viděl jako panovníka českých zemí?

Všechny odpovědi a ještě víc naleznete v 8. dílu podcastu, který si již nyní můžete pustit na podcastových platformách jako je Spotify nebo Apple podcasts. S dalšími díly podcastu se na vás budeme již pravidelně těšit vždy 15. den v měsíci. Očekávejte záhadné příběhy, šarm královských osobností a nečekané pohledy na monarchie současné i minulé. 
Aby vám nic neuniklo, sledujte Instagram, Facebook a Youtube Českého královského institutu. Píšeme, natáčíme a dokumentujeme vše o novodobé i dávné historii naší krásné země. Děkujeme za vaši přízeň.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články