Koncert pro obnovu kaple Navštívení Panny Marie

zveme vás na kulturní akci, která má přesah

Článek

Královské Vánoce: jak slaví Vánoce královské rodiny osmi evropských monarchií

Vánoce jsou pro mnohé oblíbeným ročním obdobím, které tráví v přítomnosti svých blízkých. Nejinak je to i v případě evropských královských rodin. Sice mají i přes svátky řadu povinností, ale na vánoční tradice a zvyky v rodinném kruhu si čas vždy najdou. Společně se schází u vánočního stromečku, dobrého jídla a navzájem si předávají vánoční dárky. Jak slaví Štědrý den britská královna a jak další královské rodiny?

Vánoce v britské královské rodině

Když pomineme pandemii a omezení spojená s koronavirem, vypadají britské královské Vánoce obvykle velmi podobně – pompézně, ale přitom pokorně.

Místo konání rodinné sešlosti, kterému dominuje velký vánoční strom, je vždy stejné. Každý rok se rodina schází na venkovském sídle Sandringham v anglickém hrabství Norfolk. Královna Alžběta II. to zde má obzvláště ráda a často tady zůstává až do února (velikonoční svátky pak tráví na zámku Windsor).

A samozřejmě i v královské rodině každoročně dojde na velkolepé debužírování. Na slavnostní tabuli nesmí chybět vánoční pudink zdobený cesmínou a případně zalitý kořalkou a zapálený, dále se servíruje tradiční krůta s nádivkou a bramborami a vedle toho se údajně podává také kaštanové pyré, klobásky, pečená zelenina a jako zákusek cukroví a perníčky.

Na Štědrý den, po nazdobení královského vánočního stromu, se rodina údajně účastní společenských her, vyměňuje si dárky a popíjí čaj, třešňovou brandy či domácí jablečný cider. Od královny dostávají dárky členové královské rodiny a stejně tak všichni zaměstnanci – ty obdarovává vánočními pudinky (s přáním a vlastoručním podpisem), kterých je obvykle kolem 1 500.

25. prosince na Boží hod vánoční pak královna tradičně navštěvuje se svými blízkými místní kostel svaté Máří Magdaleny, který se nachází nedaleko domu prince Williama a jeho manželky Kate, vévodkyně z Cambridge.

Součástí svátků však není jen čas strávený s rodinou, ale také každoroční vánoční proslov královny, na který se těší obyvatelé všech zemí britského společenství neboli Commonwealthu.

Vánoce britské královské rodiny v roce 2021

Předvánoční oběd královny Alžběty II. byl zrušen, protože se obává šíření Omicronu. Nicméně stále věří, že o Vánocích se se svou rodinou setká a společně oslaví vánoční svátky.

Tento rok byl pro Její Veličenstvo velmi těžký, protože v dubnu přišla o svou celoživotní oporu, kterou jí byl princ Philip, vévoda z Edinburghu. Na základě této smutné události se poměrně zhoršilo její zdraví a nyní má nařízený odpočinek. Jelikož to budou první Vánoce bez manžela, bude nesmírně důležité, aby byla obklopena svými blízkými.

Loňské Vánoce nebylo možné trávit tak, jak jsou členové královské rodiny zvyklí. Letos to ale vypadá, že by se mohla obnovit tradice v obdarovávání vtipnými dárky – jednou to bylo například záchodové prkénko nebo hračka zpívajícího křečka.

Kate Middleton a princ William pravděpodobně i v tomto roce 2021 rozdělí svůj čas mezi jejich dvě rodiny a princ Harry a Meghan Markle zřejmě zůstanou na Vánoce také v Británii spolu se svými dvěma dětmi Archiem a novorozenou Lilibet, která přišla na svět teprve letos v červnu. Loňské Vánoce trávil pár společně se synem v jejich domě v Kalifornii.

Typické Vánoce dalších královských rodin

ŠPANĚLSKO: Vánoce ve španělské královské rodině

Španělský král Filip VI. slaví Vánoce každoročně v Madridu po boku své manželky Letizie a dvou mladičkých dcer Leonor a Sofie a před Vánoci se připravuje na svůj vánoční proslov, který se vysílá v televizi 24. prosince z paláce Zarzuela. Vedle toho si však neplánuje žádné povinnosti a užívá si čas s rodinou.

Tradicí španělské královské rodiny je rozesílání vánočních přání, na kterých je obvykle fotografie všech jejích členů spolu s jejich podpisy.

Štědrovečerní večeři mívá královská rodina většinou s bývalým králem Juanem Carlosem a královnou Sofií a společně si pochutnávají na mořských plodech, pečeném selátku a tradičním vánočním dortu Roscón de Reyes.

Štědrým dnem to ale nekončí. Španělé dále slaví 5. ledna Zjevení Páně a až na Tři krále si předávají dárečky, respektive zejména děti dostávají nadílku od Tří králů.

BELGIE: Vánoce v belgické královské rodině

Belgický král Philippe na Štědrý den promlouvá k národu ze svého zámku v bruselské části Laeken vždy přesně v jednu hodinu odpoledne. Následně věčeří se svou manželkou Mathilde a čtyřmi dětmi Elisabeth, Gabrielem, Eléonore a Emmanuelem, k nimž se obvykle připojí také bývalý král Albert II. a jeho choť Paola. Podává se nadívaný krocan a čokoládový dort.

Dárky ale děti na Vánoce nedostávají, v Belgii je totiž většinou rozdává už na počátku prosince Mikuláš.

DÁNSKO: Vánoce v dánské královské rodině

Dánská královská rodina v čele s královnou Margrethe II. slaví Vánoce tradičním tancem kolem vánočního stromu za zpěvu koled a předáváním dárků, obvykle se svými dvěma syny – korunním princem Frederikem a Joachimem spolu s jejich manželkami Mary a Marií.

Vánoce rodina běžně tráví v paláci Marselisborg v Aarhusu a společně si pochutnávají zejména na rybích specialitách, karbanátkách a tlačence, ale také například na mléčné rýži, vánočním švestkovém nákypu nebo marcipánu.

Zajímavostí je, že tato královská rodina obvykle během prosince rozesílá tiskovou zprávu, v níž informuje veřejnost o svých vánočních plánech.

NORSKO: Vánoce v norské královské rodině

Norský král Harald V. si užívá vánoční svátky vedle své ženy Sonji ve své zimní rezidenci v Holmenkollenu na severozápadě Osla, k nimž se většinou připojí princezna Märtha Louise a její manžel Ari Behn.

Co se však týče slavnostní hostiny 24. 12., v Norsku nečekejte nic tradičního napříč celou zemí. V každé oblasti si totiž obyvatelé pochutnávají na něčem jiném. Někde to jsou vepřová nebo skopová žebra, jinde sušené jehněčí maso nebo dokonce treska. Královská rodina si oproti tomu dopřává grilované vepřové maso. Zde by se tedy mohlo říci: sto lidí, sto chutí. Dárky pak dětem nosí Julenissen neboli vousatý skřítek.

A hned 21. února 2022 oslaví král Harald V. své 85. narozeniny.

ŠVÉDSKO: Vánoce ve švédské královské rodině

Švédská korunní princezna Viktorie s manželem Danielem, dcerou Estelle a synem Oskarem si své soukromí střeží, nicméně je známo, že přes vánoční svátky bývají v domě Drottningholm Slott, který je sídlem Karla XVI. Gustava, bývalého švédského krále a jeho choti královny Silvie. Společně zdobí stromeček, předčítají si úryvky z Bible a navštěvují tradiční mši, po které švédský král promlouvá 25. prosince k národu.

Na štědrovečerní tabuli se obvykle objeví vánoční šunka, párečky a tlačenka. Nesmí chybět ani ryby nebo zelí. Jako dezert se servíruje nejčastěji rýžový pudink, perníčky, šafránové závitky nebo mandlové tartaletky. Dárky dětem přináší po večeři vánoční skřítek, podobně jako je tomu v Norsku.

NIZOZEMSKO: Vánoce v nizozemské královské rodině

Nizozemský král Vilém Alexandr mívá 25. prosince proslov k lidem přes televizní obrazovky a svátky tráví společně s manželkou Máximou a třemi dětmi.

MONAKO: Vánoce v monacké královské rodině

Albert II. Monacký slaví Vánoce v přítomnosti své ženy Charlene a svých malých dvojčátek Jacquesa a Gabrielly.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články