Potomky posledního rakouského císaře a českého krále Karla I. Habsburského najdeme převážně v Rakousku a Bavorsku, někteří se však na české území pravidelně vrací a někteří z rodu se zde dokonce trvale usadili. Kdo jsou Habsburkové dnes a čím se živí?
Potomci Habsburků v roce 2021 a jejich povolání
Žijící Habsburkové jsou poměrně rozvětveným rodem a jejich rodová linie sahá do různých států Evropské unie (např. Bavorska, Rakouska, Maďarska nebo Švédska). České země jsou jim ale stále svým způsobem blízké, i když jejich vláda před lety neskončila úplně růžově (viz dále v článku).
Už jste někdy slyšeli některá ze jmen patřících do habsbursko-lotrinské panovnické dynastie? Starší generace sice figuruje zejména v politice a diplomacii, ta mladší vás ale možná překvapí, protože se věnuje modelingu, závodnímu sportu nebo umění.
Historicky jsou členové habsbursko-lotrinské rodiny přímými potomky nepřerušené linie českých králů od přemyslovských knížat. Kdo jsou tedy Habsburkové dnes?
Karel Habsbursko-Lotrinský
Datum narození: 11. ledna 1961
Povolání: politik a novinář, bývalý vojenský pilot a původní profesí agronom a lesník
Ocenění: rytíř Řádu zlatého rouna
Funkce: poslanec Evropského parlamentu
Děti: Eleonora Jelena, Ferdinand Zvonimír, Gloria Maria
Sourozenci: Jiří, Andrea, Gabriela, Monika, Michaela, Walburga
Bydliště: Rakousko
Ferdinand Habsbursko-Lotrinský
Datum narození: 21. června 1997
Povolání: automobilový závodník (kariéru závodníka začal už ve 14 letech v rakouském týmu Speedworld Academy, na kontě má již několik mistrovských titulů, v současné době závodí v sérii DTM)
Ocenění: rytíř Řádu zlatého rouna
Rodinná linie: prvorozený syn Karla Habsbursko-Lotrinského, vnuk Otty von Habsburg a pravnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karla I. Český korunní princ, a tedy první v pořadí v nástupnictví po svém otci.
Eleonora Habsbursko-Lotrinská
Datum narození: 28. února 1994
Povolání: modelka, návrhářka šperků a aristokratka, pracuje například pro známou značku Dolce & Gabbana
Gloria Habsbursko-Lotrinská
Datum narození: 15. října 1999
Povolání: modelka a závodní lyžařka
Gabriela Habsbursko-Lotrinská
Datum narození: 14. října 1956
Povolání: diplomatka, sochařka, malířka a vysokoškolská profesorka umění
Funkce: velvyslankyně Gruzie v Německu, velmistryně Řádu hvězdového kříže
Bydliště: Bavorsko
Jiří Habsbursko-Lotrinský
Datum narození: 16. prosince 1964 (mladší bratr Karla Habsbursko-Lotrinského)
Povolání: novinář, diplomat a vyslanec
Ocenění: rytíř Řádu zlatého rouna
Funkce: velvyslanec Maďarska ve Francii
Bydliště: Maďarsko
Čeština: mluví šesti jazyky, ale česky nikoli
Marie Beatrix Rakouská-d’Este
Datum narození: 11. prosince 1954
Rodinná linie: sestřenice Karla Habsbursko-Lotrinského a jeho sourozenců, vnučka posledního rakouského císaře
Bydliště: střídavě Bavorsko a Česko – roku 1998 koupila Marie Beatrix se svým manželem Riprandem von und zu Arco-Zinneberg od příbuzných z rodu Lobkowiczů hrad Vysoký Chlumec, který využívají jako letní sídlo spolu se svými šesti dcerami.
Další členové habsburské rodiny
- Walburga Habsburg-Douglasová (roz. Habsbursko-Lotrinská) – císařská a královská princezna, německo-švédská právnička a politička (63 let)
- Andrea Habsbursko-Lotrinská – rakouská arcivévodkyně a dědičná hraběnka z Neippergu (68 let)
- Monika Habsbursko-Lotrinská – císařská a královská princezna, arcivévodkyně rakouská, vévodkyně z Maquedy a Santangela (67 let)
- Michaela Habsbursko-Lotrinská – císařská a královská princezna, arcivévodkyně rakouská a hraběnka z Kagenecku (67 let; dvojče princezny Moniky)
Jakým způsobem skončila před 100 lety vláda Habsburků
Habsbursko-lotrinská dynastie je panovnická dynastie pocházející ze svazku Marie Terezie z rodu Habsburků a císaře Františka I. Štěpána Lotrinského z rodu lotrinských vévodů a u moci byla v letech 1780–1918. Posledním císařem rakouským a králem českým byl blahoslavený Karel I. (Habsburský).
Vyhoštění a zabavení majetku Habsburků
Válečná situace koncem října 1918 donutila císaře Karla Habsburského podepsat příměří a vzniknuvší rakouská republikánská reprezentace zbavila Habsburky trůnu. Ti pak byli po zániku Rakousko-Uherska 23. března 1919 vyhoštěni, rodový majetek byl zkonfiskován (po vyhlášení republiky jim byl zabaven také majetek v Československu) a většina z nich odjela z vlasti. Azylem a novým útočištěm se pro některé z nich následně stalo Švýcarsko.
Úmrtí na portugalském ostrově Madeira
I přesto se ale bývalý císař Karel snažil angažovat v politice, což se nelíbilo západním velmocím. Proto byl následně 19. listopadu 1921 převezen na ostrov Madeira v Atlantském oceánu. O Madeiře se sice mluví jako o ostrovu věčného jara, nicméně i zde umí být podnebí značně nevlídné, což si vybralo svou daň, a Karel I. Habsburský 1. dubna 1922 umírá na zápal plic v pouhých 34 letech.
Zajímavost: Potomkem blahoslaveného Karla I. Habsburského a Zity Bourbonsko-Parmské byl Otto von Habsburg – otec žijícího Karla Habsbursko-Lotrinského – který zemřel 4. července 2011 ve věku úctyhodných 98 let. Shodou nešťastné náhody zemřel ve stejném roce i jeho mladší bratr Felix Habsbursko-Lotrinský, který se dožil rovněž úctyhodného věku 95 let.
Morální vzor, který v Česku chybí
Volená prezidentská funkce v parlamentních republikách měla nahradit někdejší královskou hodnost a propojit moc s lidem. Prezidentské intervence do výkonu exekutivy však reálně vyvolávají ve společnosti pnutí. Oproti tomu panovníci v konstitučních monarchiích vystupovali a dodnes vystupují jako moderátoři, kteří v politice neuskutečňují své vlastní osobní ambice. Právě proto je vlastně onen nedostatek demokratické legitimity u hlavy státu výhodou. Hlava státu má být morálním vzorem, symbolem bohaté historie, která v každém z nás posiluje vědomí odpovědnosti a hrdosti na naše předky.
Kdo by byl podle vás dobrým českým králem? Koho byste si dovedli představit na českém trůnu? Zajímá vás historie Habsburků nejenom Habsburkové dnes? Máme pro vás článek na téma vznik Habsburské monarchie.