Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Článek

Beata Rajská: Barva šatů pro první dámu na korunovaci Karla III. byla poctou Alžbětě II.

Milovnice Britské královské rodiny, přední česká návrhářka a také autorka outfitu pro českou první dámu na korunovaci britského krále Karla III. To vše je Beata Rajská, která v podcastu Hradní harašení promluvila například o tom, proč královna Alžběta II. chodila vždy barevně oblečená, o ikonických černých šatech princezny Diany nebo zda by ji bavilo žít v monarchii. 

Devátou hostkou podcastu Hradní harašení byla módní návrhářka Beata Rajská. Do studia však nepřišla s prázdnou. Musíme prozradit, že si s sebou přinesla obrovskou tašku plnou časopisů a knih s tématikou královských rodin. „Mám zejména o britské královské rodině hodně načteno, ale čím víc toho čtu, tím více zjišťuji, jak málo toho vím,” směje se Beata. Na začátku ji u britské královské rodiny zajímala logicky především móda. „Postupně jsem se ale dostala k jejich životnímu stylu a mentalitě. Členové britské královské rodiny mě začali víc a víc zajímat ale i díky tomu, že mi kdysi jedna stará dáma věnovala knihu o Alžbětě II.,” řekla v podcastu návrhářka. 

A co si Beata Rajská myslí o šatníku právě nedlouho zesnulé Alžběty II.? „Když se řekne královna Alžběta II., každý si představí dámu v barevných šatech. Snad neexistuje barva, kterou by ona kdy neoblékla,” říká návrhářka. Podle ní nápad, proč královna nosila často barevné oblečení, vycházel z toho, že si jako žena tak výrazné oblečení mohla dovolit, ale i proto, aby byla jako královna v davu vidět. 

Sama Beata Rajská se několika slavností, na kterých královna Alžběta II. byla, zúčastnila také. Tradice barevných šatů se podle Rajské zachovala a přebírá ji nyní královna Camilla. Toho jsme si mohli všimnout například při její návštěvě Francie u manželů Macronových. 

„Tradici barevných šatů, jako nosila Alžběta II., nyní přebírá Camilla.”

Příběh černých šatů po úmrtí Jiřího IV.

Je známo, že černá barva je barva smutku a při jiných, než neveselých příležitostech, se v britské královské rodině v podstatě nenosila. Když však byla (tehdy ještě budoucí) královna Alžběta v Keni a dostihla ji zpráva, že její otec, Jiří VI., zemřel, neměla s sebou žádné šaty. „Po příletu zpět do Británie proto musela čekat v letadle, než ji donesou smuteční černé šaty a ona v nich vyjde z letadla. Od té doby je psáno, aby blízcí panovníka měli na všech cestách sbalený v kufru jeden černý outfit,” vysvětluje Rajská.

Možná si ale čtenáři vzpomenou na ikonické černé šaty princezny Diany, které vynesla na akci nedlouho poté, co se na veřejnost dostala informace, že má její manžel Charles poměr s Camillou. Černé sexy šaty princezna údajně zvolila jemu na truc jako pomstu.

Outfit pro první dámu

Jak už bylo řečeno, Beata Rajská je autorkou outfitu první dámy Evy Pavlové, který oblékla na korunovaci Karla III. Co vše musela brát Beata při navrhování v potaz? „V Británii je nevyzpytatelné počasí, takže i to se muselo brát v úvahu. Pak také materiál, který se nezmačká při sezení,” říká a dodává, že použila barvu šatů, která byla na počest královny Alžběty II. – šeříkově fialovou

Na šaty první dámy Beatě Rajské přišly pozitivní zprávy z celého světa. V první moment prý byla trochu vyděšená: „Až takový zájem o moji tvorbu jsem nečekala. Dostávala jsem pozitivní zprávy, e-maily i instagramové zprávy, které jsem musela nakonec blokovat, protože jsem nebyla schopna na takové množství reagovat, jako jsem byla zvyklá doposud,” vypráví Beata. Byla to výjimečná událost a chtěla jsem to udělat tak, jak to dělám při každé zakázce – nejlíp, jak umím. To se evidentně povedlo. 

A co dál?

Bavilo by Beatu, jakožto milovnici britské královské rodiny, žít v monarchii? 

Jakým módním faux paux se vyvarovat?

Inspirují módní návrhářku historické oděvy v její tvorbě? 

Nejen to se dozvíte v 9. díle podcastu Hradní harašení, který si již nyní můžete pustit na podcastových platformách jako je Spotify nebo Apple podcasts. 

S dalšími díly podcastu se na vás budeme již pravidelně těšit vždy 15. den v měsíci. Aby vám nic neuniklo, sledujte Instagram, Facebook a Youtube Českého královského institutu. Píšeme, natáčíme a dokumentujeme vše o novodobé i dávné historii naší krásné země. Díky nám budete v obraze.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články