Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Článek

Adam Plachetka: ze sportovce operním zpěvákem světového kalibru

Vystupuje na předních světových pódiích naší planety. Kalendář má až na drobnosti plný na tři roky dopředu. Basbarytonista Adam Plachetka žije svůj sen, který v poslední době malinko upravil. Už není drtivou většinu roku na cestách a více času tráví na Znojemsku, kde našel s rodinou domek a vytoužený klid. Možná i malinko bilancuje. Proč? Příští rok v květnu oslaví čtvrté kulatiny.

Sám o sobě říká, že nikdy nebyl výrazný talent. Na sport ani zpěv. Hrál hokej a když nevěděl, kam se vydat po základní škole, dal na radu kamaráda, aby zkusil konzervatoř. Že tam budou spolu. Možná právě zkušenost z týmového sportu a vytrvalá píle mu pomohly dostat se na tu nejvyšší metu v operním zpěvu. Nebyl totiž výrazným sboristou, u kterého se hvězdná kariéra předpokládala. Na konzervatoř ho vzali tak nějak posledního do počtu. Nevynikal zajímavým hlasem, nezpíval sóla… Na druhou stranu byl v určitém slova smyslu jako nepopsaný list – neměl zlozvyky a tak nebylo co přeučovat. Dostal šanci se vypracovat. A Adam Plachetka ji plně využil. 

Opera mu učarovala až na studiích

Miloval muzikály a myslel si, že právě ony budou jeho doménou. Vzhlížel k Danielu Hůlkovi. Ale klasická hudba jeho prvotní plán naprosto převálcovala. Dostala se mu pod kůži natolik, že se spojil s londýnskou agenturou a začal předzpívávat v divadlech. Díky tomu se mu postupně otevíraly světové scény v podobě Londýna, Milána, New Yorku…

Basbarytonista Adam Plachetka (4. května 1985)

  • Narodil se v Praze, kde absolvoval konzervatoř u prof. Löbla a HAMU
  • V sezoně 2005/2006 debutoval  ve Státní opeře Praha (Don Basilio v Lazebníku sevillském) a v Národním divadle (Polyphem v opeře Acis a Galatea)
  • V roce 2008 na pódiu Národního divadla poprvé vystoupil jako Don Giovanni, v dalších letech zde ztvárnil například Figara (Figarova svatba), Narda (Zahradnice z lásky), Guglielma (Rinaldo) nebo Přemysla (Libuše) a Vladislava (Dalibor).
  • Další vybrané debuty: 2009 Bavorská státní opera v Mnichově, 2010 Opéra de Nice (Hajný a Lovec v Rusalce), 2011/2012 Vídeňská státní opera (Schaunard v Bohémě), Královská opera v Bruselu (Nardo), 2015 Metropolitní opera v New Yorku (Masetto v Don Giovanni).
  • V roce 2022 vydal album Molieri, které je unikátní kompilací operních árií W. A. Mozarta a A. Salieriho.
  • Je ženatý, se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou mají dcery Adélu a Barboru.

Návrat do milované Vídně

Důležitým zlomem v jeho kariéře bylo v roce 2010 angažmá ve Vídeňské opeře. Přijel sem vlastně na záskok po zhruba pěti letech v Národním divadle a pražské Státní opeře, rok po vystoupení na Pražském hradě u příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. Pozici sólisty si musel vypracovat. Začínal u menších rolí a myslel si, že hruba po dvou letech jeho účinkování skončí. Ale asi po pěti desítkách představení přišla hlavní postava – Figaro. Scénu si zamiloval, stejně jako diváci jeho. Byl hvězdou i proslulých vídeňských plesů, meky místních sólistů. Neměl to ale zadarmo. Přípravám na role, učení jazyků a interpretaci obětoval doslova vše.. 

Ve Vídni strávil zásadních 10 let. Seznam jeho rolí a operních děl je dlouhý: např. Lazebník sevillský, opery Bohéma, Alcina, Nápoj lásky, Don Giovanni, Figarova svatba, Italka v Alžíru, Popelka nebo Don Pasquale nebo Puritáni. Myslel si, že v nejlidnatějším městě Rakouska s rodinou zakotví natrvalo. Jenže přišel covid a s ním i touha opustit ruch. Zázemí našli na Znojemsku, kde jsou přece jen ve své domovině, a navíc mohou relaxovat ve vinném sklípku či na vinohradu. 

Figaro + Adam Plachetka = dokonalá symbióza

Rakouská metropole na svého sólistu nezapomněla. Letos v únoru se do Vídeňské opery vrátil ve slavné barytonové roli lazebníka Figara (pod taktovkou Diega Matheuze), se kterým se během kariéry potkal už několikrát a dá se říci, že jsou jako jedno tělo i duše. Baví ho komično i nadsázka. Například recenze v deníku Chicago Sun-times hovoří za vše: „Vysoký a statný, s basbarytonem, který rozechvíval trámy operního domu, mohl Plachetka jednoduše přehlušit všechny ostatní na jevišti. Kromě silného a pružného hlasu je však také nadaným hercem.“ Pokud ho v této roli chcete vidět i Praze, dočkáte se v roce 2025. 

Plachetka jako nejmladší Čech v Metropolitní opeře

Když v roce 2015 debutoval v Mozartově Donu Giovannim jako Masetto v newyorské Metropolitní opeře, pokořil pro naši zemi jednu hranici – jako první Čech zde totiž vystoupil ještě před oslavou 30. narozenin. S představením byl tehdy ve svých 29 letech velmi spokojený, chválil spontánní publikum i skvělou spolupráce s orchestrem a předeslal, že by byl rád za pravidelnou spolupráci. To se mu splnilo, dnes patří k hlavním hvězdám. 

Pro zajímavost: Adam Plachetka na věhlasném jevišti zpíval po 109 letech od vystoupení českého tenoristy Karla Buriana. Během té doby zde Češi účinkovali jen výjimečně, větší příležitost dostávaly ženy, jako například mezzosopranistka Magdalena Kožená. 

Nesplněná přání? Možná Neapole

Jméno Adama Plachetky je na plakátech nejslavnější operních domů či festivalů. Posuďte sami: Bayerische Staatsoper v Mnichově, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Baden-Baden festival, Glyndebourne, Carnegie Hall v New Yorku, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně, Teatro alla Scala, Lyric Opera v Chicagu, Houston Grand Opera nebo Opéra de Paris. 

V minulosti se už těšil na Neapoli, kde s ním plánovali sérii Bohémy, ale kvůli covidu z ní sešlo. Do budoucna jsou však i tyto dveře stále otevřené. 

Rád také koncertuje. Například ve Vídni, Štýrském Hradci, Londýně, Edinburghu, Mnichově, Vídni, Stockholmu či pražském Obecním domě a Rudolfinu. V lednu 2020 dokonce zaplnil pražskou O2 arénu. Možná jste na nějakém takovém večeru byli a už se díváte po dalších příležitostech u nás. 

Adam Plachetka v dubnu na Hradě

Basbaryton operního pěvce můžete už brzy slyšet na zcela výjimečném koncertu na Pražském hradě. Naposledy zde v roce 2023 rozezvučel Vladislavský sál provedením díla serenata La concordia de’ pianeti (Harmonie planet), ve kterém vídeňský dvorní vicekapelník Antonia Caldary zpracoval oblíbený barokní námět vycházející z filosofie harmonie sfér.

Letos máte jedinečnou možnost vychutnat si Adama Plachetku na koncertu k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského. Jedinečný zážitek nejen pro milovníky opery se chystá v nádherném Španělském sále v neděli 28. dubna. S vycházející evropskou hvězdou Franko Klisovićem představí díla Antonia Caldary a Georga Friedricha Händela ve zcela unikátním podání
Koncert pod záštitou Českého královského institutu si rozhodně nenechte ujít! Třeba jako dárek pro vaši polovičku či tip na výjimečný večer pro rodinu či skupinu přátel. Adam Plachetka vás okouzlí nejen svým zpěvem, ale také velmi přátelskou povahou a možná i vtipem, kterým rozesmívá své kolegy na nejrůznějších světových scénách.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články