Poslechněte si podcast Hradní harašení

vstupte do fascinujícího světa monarchie

Článek

Výstava „Dientzenhoferova Portheimka“ představí osudy barokního klenotu Smíchova

Český královský institut je partnerem expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století. Výstava je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pro veřejnost bude otevřena od 7. září až do 29. listopadu.

Historie Portheimky se píše od dvacátých let 18. století, kdy ji slavný stavitel vybudoval pro svou rodinu. Letos zde byla obnovena pravidelná výstavní činnost v režii městské části, a tak aktuální expozice symbolicky zahajuje novou kapitolu provozu objektu. Autorem výstavy je Pavel Fabini, který ji se svými spolupracovníky rozdělil do tří základních částí. Ty se postupně zaměřují na původní podobu letohrádku a osobu jeho tvůrce K. I. Dientzenhofera a na rokokovou éru stavby za majitelů z rodu Buquoyů, kteří také založili přilehlou zahradu. Poslední část se zabývá dramatickým děním v 19. a 20. století, kdy zde sídlili Porgesové z Portheimu a později došlo k zásadním proměnám využití památky.

„Jedná se o zcela originální výstavu, kvůli které byl dokonce proveden základní archivní výzkum. Díky tomu se návštěvník na téměř třech desítkách panelů dozví i zcela nové informace o historii Portheimky a osobnosti K. I. Dientzenhofera, který patřil k nejvýznamnější architektům a stavitelům barokního slohu,“ popisuje historik Pavel Fabini. Tvůrcům výstavy se navíc podařilo pro tento účel zapůjčit dosud nevystavená dobová umělecká díla. Návštěvníci se tak mohou těšit na nevšední zážitek každodennosti a duchovního světa tereziánské epochy.

„Jsem rád, že se může na takto jedinečné výstavě podílet i ČKI a jelikož mám k umění a historii velmi blízko, zapůjčil jsem v rámci akce ze své soukromé sbírky olejomalbu – portrét Marie Terezie jako české královny,” doplnil ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný.

Tématu výstavy, kterou realizovala Městská část Praha 5 ve spolupráci se společností Czech Archives a za podpory ČKI, se bude věnovat rovněž bohatý doprovodný program. Ten zahrnuje komentované prohlídky s autory expozice a vycházky po stopách Dientzenhoferova díla, na něž v říjnu a listopadu naváže série přednášek předních odborníků na oblasti spjaté s historií letohrádku. Výstava je přístupná denně kromě pondělí od 13.00 do 18.00 hodin, vstup je zdarma.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články