Poslechněte si podcast Hradní harašení

vstupte do fascinujícího světa monarchie

Článek

Kdysi nádherná kaple na Lounsku pomalu vstává z popela

Znovuzrození kaple Navštívení Panny Marie ve Slavětíně nad Ohří se nezadržitelně blíží. Očekávanou rekonstrukci více než symbolicky odstartoval koncert, který nadchl nejen zvané hosty, ale také návštěvníky z blízkého okolí, jimiž toto místo už dávno učarovalo.  

Jednu z nejhodnotnějších uměleckých děl slavětínské historie rozezvučel soprán Adély Řehořové, trubka Michala Chmelaře a nástroje předního komorního souboru Barocco sempre giovane. Po nádherném hudebním zážitku jakoby se dříve zdevastovaná a vykradená kaple „nadechla“ a hleděla vstříc lepší budoucnosti.  

Boj o záchranu teprve začíná

Cesta k ní ale není vydlážděná zlatem. Jak už dříve předeslal JUDr. Zdeněk Prázdný ze Spolku příznivců sv. Václava a ředitel Českého královského institutu, není vždy snadné jednat s úřady. Ostatně v podobném duchu reagoval po koncertu šlechtic František Kinský: „Opravovat historickou památku je věc záslužná, náročná, složitá a ne jednoduchá. Ale věřím tomu, že díky síle, která v majiteli budovy je, to do dvou let dá do pořádku.“ 

Osmiboková kaple přivítala první věřící v roce 1677, kdy ji pro smrti svého manžela dostavěla Kateřina Papazoniová z Mirandoly. Renovace se dočkala v roce 1742. Najdete ji západně od Slavětína u polní cesty, která se vine do Chlumčan. 

Hodnotný odkaz dalším generacím

Do svatostánku se vpíjíte pohledem už z dálky. A pokud máte jen chvíli času, přijedete zvědavě blíže. Jako se to stalo i současnému vlastníkovi. 

„Byl jsem na návštěvě u vzdálených příbuzných a když jsem se vracel, viděl jsem uprostřed polí pěknou barokní kapli. Zastavil jsem, šel jsem se na ni podívat. Vylomené dveře, kaple zdevastovaná… Mě to bylo tak líto,“ zavzpomínal JUDr. Zdeněk Prázdný na okamžik, který stál u zrodu velkého plánu. Podepsal smlouvu o koupi a pustil se do dalšího boje na její záchranu, „Vnímám to jako úctu k zemi, historii, ale i k budoucnosti. Abychom byli schopni předat něco, na co jednou naše děti budou hrdí.“

Sledujte s námi „vzkříšení“ této jedinečné kulturní památky. Budeme vás průběžně informovat na stránkách Českého královského institutu, který celou akci uspořádal. 

Podívejte se na fotogalerii z koncertu

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články