Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Článek

Herec Jan Kříž v podcastu Hradní harašení: Petra Pavla si jako krále dovedu představit

Petra Pavla by si dovedl představit jako svého českého krále, monarchie se mu ale v dnešním moderním světě vzpírá”. Divadelní a muzikálový herec, zpěvák, režisér, scénograf a dvojnásobný držitel Cen Thálie Jan Kříž se v novém podcastu Českého královského institutu Hradní harašení rozpovídal o britské monarchii, jaké to je hrát historické postavy nebo jak se mu podařilo uspět v německém muzikálu. 

„Vždycky, když člověk hraje postavu, která existovala, je na tom něco fascinujícího a zavazujícího vůči té dané osobě,” říká herec Jan Kříž v prvním díle série podcastu Hradní harašení, které vychází pravidelně vždy první den v měsíci. Zaměřuje se na královskou tématiku ze všech možných úhlů pohledu od odborných názorů po postřehy a zkušenosti kreativních umělců. 

Prvním hostem je dvojnásobný držitel Cen Thálie Jan Kříž. Díky některým rolím se již mnohokrát ocitl v kůži reálné historické postavy – nedávno například v letním muzikálu Noc na Karlštejně, kde ztvárnil Štěpána, vévodu bavorského. Představení bylo obnoveno po 45 letech při příležitosti sedmistého výročí narození českého panovníka Karla IV. Toho Kříž vnímá jako člověka vizionáře, který posunul českou vlast dopředu a Češi jsou na něj proto jako národ patřičně hrdí. 

S moderátorkou podcastu Bárou Hlaváčkovou se dotknou i ožehavého tématu, které však bylo pro hrad Karlštejn typické – zákaz žen. A český zpěvák a herec popřemýšlí o tom, jaké by bylo mít možnost se občas ukrýt do „mužské jeskyně”. 

Ve svém životě se však Jan Kříž moc často neskrývá. V minulosti zazářil i na jevišti v německém Hamburku, kde ztvárnil roli Grafa von Krolocka v muzikálu Ples upírů. K roli ho přivedla touha zkusit něco nového a vytrhnout se z každodenní rutiny. „Vůbec jsem netušil, a strašně mě to zasáhlo, na jaké úrovni se v Německu dělají muzikály. Zjistil jsem, že se tam hrají licencované velké věci, na jevišti stála řada fantastických nadaných lidí z celého světa,” vzpomíná Kříž na jeho roční angažmá.

Kvůli představení se učil německy – na konkurz se za deset dní musel naučit šest písní s německým textem. Při přípravách na představení měl následně k ruce dva učitele fonetiky, aby na jevišti zněl co nejvíce přirozeně. Mimo to ale začal Kříž studovat i angličtinu – prostředí bylo mezinárodní a domlouvat se proto byla potřeba anglicky. „Skoro tam nebyli Němci,” dodává Kříž.  

Své angažmá si nicméně drží na domácích jevištích v Česku a i když dostal od moderátorky podcastu možnost teleportovat se na dvůr jakéhokoliv panovníka na světě, vybral si český Zámek Kratochvíle, kde by se mu líbilo mít letní sídlo. Žádná současná monarchie ho neláká. S žezlem v ruce a královskou korunou by si totiž dovedl představit i prezidenta Petra Pavla

Zajímá vás, jak uspěl Jan Kříž v našem záludném kvízu? Uhádl, jaké chyby se objevily ve filmu Noc na Karlštejně? Celý rozhovor si poslechněte zde. 

Na další díl podcastu Hradního harašení se můžete těšit už 1. října, kde vám moderátorka Bára Hlaváčková představí dalšího z našich zajímavých hostů. Podcast můžete poslouchat v aplikacích Spotify a Apple podcast.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články