Speciál časopisu Echo zdarma

Proč je dobré mít v čele Česka monarchu. K zamyšlení i studijním účelům.

Český královský institut

Výstava „Dientzenhoferova Portheimka

Český královský institut je partnerem expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století. Výstava je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

„Jsem rád, že se může na takto jedinečné výstavě podílet i ČKI a jelikož mám k umění a historii velmi blízko, zapůjčil jsem v rámci akce ze své soukromé sbírky olejomalbu – portrét Marie Terezie jako české královny,” doplnil ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný.

Historie Portheimky se píše od dvacátých let 18. století, kdy ji slavný stavitel vybudoval pro svou rodinu. Letos zde byla obnovena pravidelná výstavní činnost v režii městské části, a tak aktuální expozice symbolicky zahajuje novou kapitolu provozu objektu. Autorem výstavy je Pavel Fabini, který ji se svými spolupracovníky rozdělil do tří základních částí. Ty se postupně zaměřují na původní podobu letohrádku a osobu jeho tvůrce K. I. Dientzenhofera a na rokokovou éru stavby za majitelů z rodu Buquoyů, kteří také založili přilehlou zahradu. Poslední část se zabývá dramatickým děním v 19. a 20. století, kdy zde sídlili Porgesové z Portheimu a později došlo k zásadním proměnám využití památky.

Kdy bude otevřeno?

Pro veřejnost bude otevřena od 7. září až do 29. listopadu.

Výstava je přístupná denně kromě pondělí od 13.00 do 18.00 hodin, vstup je zdarma.

Videa z akce