Svatojánské slavnosti Navalis uctily 14. a 15. května v Praze nejznámějšího českého světce Jana Nepomuckého. A také letos je sledoval takřka celý svět. Tradičně vyvrcholily slavnostní mší, procesím po Karlově mostě a barokním koncertem na Vltavě. Nechyběli parašutisté přistávající na hladině řeky a plavba historických benátských lodí. Součástí této impozantní podívané, která navazuje na staletou tradici, byl i ředitel Českého královského institutu JUDr. Zdeněk Prázdný.
Akce v obnovené historii už po sedmnácté přilákala poutníky z mnoha zemí. Protože i když Jan Nepomucký žil ve 14. století, nedlouho po své smrti se stal fenoménem nejen v Evropě, ale díky jezuitům na všech kontinentech včetně Ameriky či Asie. A zůstal jím dodnes. Možná jste si při cestování u nás či v zahraničí všimli soch, kaplí či kostelů spojených s jeho jménem. Je jich nespočet.
Letos do Prahy vůbec poprvé zavítal benátský patriarcha Francesca Moraglii. A připlula i vzácná loď bissona Rezzonico.
Silný odkaz Jana Nepomuckého stále žije
Více než třísetletá historie se datuje k roku 1627, kdy se konalo první hudební vystoupení na lodích u příležitosti přenesení ostatků sv. Norberta do Strahovského kláštera. V roce 1868 se slavnost propojila s položením základního kamene Národního divadla a v roce 2009 organizátoři připravili první ročník v novodobé historii u příležitosti 280. výročí svatořečení sv. Jana.
Svědkem živého návratu do minulosti byl Karlův most
Připomeňme, že Jan Nepomucký zemřel násilnou smrtí kvůli letitým sporům s králem Václavem IV., který chtěl oslabit moc církve. Tradovalo se, že se utopil ve Vltavě, ale nejnovější odborné závěry spíše soudí, že ho do řeky hodili už bez známky života. Nicméně právě tento okamžik ztvárnili parašutisté, kteří přistáli na řece, a otužilci plavající ve Vltavě.
Řeka ožila i regatou historických, nádherně zdobených benátských lodí vela al terzo z Benátek, z nichž některé se na sladkovodních tocích jen tak nevidí. Předcházelo tomu zdobení a žehnání koním na Hradčanském náměstí, mše v chrámu sv. Víta a svatojánské procesí na Karlův most. Tam celý program vyvrcholil, přesněji v jeho blízkosti. Na hladině Vltavy se totiž rozezvučely nástroje barokního orchestru, který v okolí druhého nejstaršího mostu v Česku podtrhl nezapomenutelnou atmosféru.
Italští kormidelníci jsou na slavnostech Navalis jako doma
Úžasné bylo také sledovat benátské veslaře, tzv. gondoliéry, kteří jsou mistři ve svém oboru a umění řídit gondolu, tedy úzkou dřevěnou a bohatě zdobenou loď, zpravidla předávají z generace na generaci. K oslavám v Praze neodmyslitelně patří, protože Jan Nepomucký je jedním z patronů Benátek. Jeho socha jako jediná stojí na břehu Velkého kanálu u kostela San Geremia a před 16 lety jí osobně požehnal kardinál Vlk.
Úchvatnou podívanou na Vltavě sledoval i JUDr. Zdeněk Prázdný, který stojí v čele Českého královského institutu.
Pane řediteli, co vás z celého programu zaujalo nejvíce?
Popravdě, velmi se mi líbil celý den, protože dotek historie je zde skutečný. Seskok parašutistů, dechberoucí historické plachetnice, před tím mše a jako silná tečka koncert na Vltavě. Vše bylo neskutečně inspirující i dojemné.
Proč je dobré si připomínat Jana Nepomuckého?
Protože šlo o mimořádného člověka pevných zásad, který se nedal zastrašit mocí a během krutého mučení neřekl ani slovo. Mnoho lidí se dodnes vrací k jeho odkazu a do dnešního dne inspiruje napříč generacemi. Proto je nejen patron všech, kdo jsou spojeni s vodou, ale také duchovních a cti.
Mělo by se na jeho odkaz dnes upozorňovat častěji? Dělá to Český královský institut?
Ano, prostřednictvím článků i různých akcí připomínáme odkazy nejen Jana Nepomuckého, ale i dalších velikánů naší historie, na které by se nemělo zapomínat. Protože dnešnímu světu, ve kterém rozhoduje politická moc, by zásady monarchie velmi slušely.








