Původně měl být vládcem přední evropské říše. Osud tomu však chtěl jinak a většinu života strávil ve vyhnanství. Otto Habsburský jako jeden z mála okamžitě rozpoznal nebezpečí nacismu a stal se nesmiřitelným Hitlerovým protivníkem.
Narodil se v roce 1912 na zámku Villa Wartholz v Dolních Rakousích jako syn tehdejšího arcivévody Karla a jeho manželky Zity Bourbonsko-Parmské. Po zániku Rakouska-Uherska byl spolu s rodiči a sourozenci donucen opustit svůj domov. Postupně žil ve Švýcarsku, pak na Madeiře, kde v roce 1922 zažil smrt svého otce a nakonec ve Španělsku.
Na jeho vzdělání přísně dohlížela matka, která stále považovala Habsburky za legitimní panovníky podunajské monarchie, proto ho připravovala na post budoucího císaře. V třicátých letech minulého století rakouský kancléř Engelbert Dollfuss uvažoval, že by se Otto Habsburský ujal vlády nad Rakouskem s titulem arcivévoda rakouský. V okolních zemích to však vyvolalo hysterii.
Hned po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 Otto burcoval evropské státy, aby se spojily proti hnědému nebezpečí. Dělal vše pro to, aby se Rakousko nepřipojilo k nacistickému Německu. Na jaře 1938 dokonce vyzval rakouského kancléře Kurta Schuschnigga, aby mu předal úřad, aby mohl řídit obranu země proti nacistickým vetřelcům. Ten ale nabídku odmítl a v březnu 1938 následoval anšlus Rakouska, čili jeho anexe k Německu.
Mladý Habsburk se stal jedním z úhlavních nepřátel Třetí říše. Nacisté na něj vydali zatykač pro velezradu a majetek Habsburků byl zkonfiskován na Hitlerův osobní příkaz. Otto zachránil životy zhruba 15 000 antinacistů. Respektovali ho americký prezident Franklin Delano Roosevelt a britský premiér Winston Churchill.
Rozhodný antinacistický postoj Otty Habsburského je v silném kontrastu se slabošským přístupem prezidenta Edvarda Beneše, který měl v září 1938 k dispozici skvěle vycvičenou a odhodlanou armádu, přesto vydal čs. pohraničí hitlerovskému Německu bez boje.
Život hrdiny Otty Habsburského vám více přiblíží článek na Seznam Médiu, kam Český královský institut píše zajímavosti z minulosti i současnosti.