Speciál příloha 28. říjen: Mýty a skutečnost

do vaší poštovní schránky ZDARMA

Článek

Král Michal I. převedl Rumunsko na stranu protihitlerovské koalice

Po návratu z dlouhého exilu, kam ho komunisté v roce 1948 vyhnali, přivítaly krále Michala I. nadšené milionové davy. I ve svých pokročilých letech zůstával pro Rumuny ikonou a symbolem naděje. Dožil se úctyhodných 96 let a jeho popularita u národa nikdy nevyhasla.

Král Michal I. z Rumunska byl mužem, jehož život se odehrával na pozadí dramatických událostí 20. století. Už jako dítě zažil první nástup na trůn, ale opravdová zkouška přišla během druhé světové války. V srpnu 1944 se rozhodl čelit nacistické moci a nechal zatknout Iona Antonesca, fanatického podporovatele Hitlera, čímž nasměroval Rumunsko na stranu protihitlerovské koalice. Tento odvážný čin mu přinesl uznání od světových lídrů – amerického prezidenta Trumana i sovětského vůdce Stalina.

Po válce čelil dalším výzvám, když komunisté ovládli zemi. Přestože byl díky své popularitě krátce ponechán na trůně, nakonec byl donucen abdikovat pod hrozbou represí vůči tisícům studentů. Po útěku do exilu žil jako obyčejný člověk – podnikal, pilotoval a farmařil. Přesto abdikaci vždy označoval za vynucenou a neplatnou.Po pádu komunismu se Michal I. snažil vrátit do vlasti, což mu bylo dlouho znemožňováno. Když konečně dostal možnost promluvit k lidem, setkal se s nadšeným přijetím. Jeho obliba zůstala vysoká až do konce jeho života – v průzkumech patřil k nejdůvěryhodnějším osobnostem v Rumunsku. Pro mnohé zůstal symbolem statečnosti, důstojnosti a národní hrdosti.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Autoři

Sociální sítě

Nejčtenější články