Gala koncert pro arcibiskupství

v jedinečné dramaturgii A. Plachetky a F. Klisoviće

Článek

Český královský institut oficiálně zahájil svou činnost!

monarchie, ne anarchie, osvícení heslem na pražských památkách

Na vlnách Vltavy zahájil v pátek 24.9. Český královský institut svou činnost. Akce, která se nesla v duchu hesla “monarchie, ne anarchie”, odstartovala v 19 hodin na lodi Bohemia Rhapsody na pražském Dvořákově nábřeží. Slavnostní plavbu poctila svou návštěvou řada významných osobností jako například honorární konzul Sultanátu Omán Ivo Vaněk, dále konzultant, podnikatel, publicista a spisovatel Petr Ludwig nebo Muž roku 2017 a syn zpěváka Standy Hložka Matyáš Hložek. Celým večerem pak provedl moderátor Matěj Misař a o hudební představení se postaral zpěvák Adam Mišík.

V rámci večera pak čekalo hosty hned několik překvapení. Prvním byla zdravice zpěváka Daniela Landy, který se nemohl dostavit, a tak podpořil Český královský institut alespoň formou krátkého videa, kde zmínil, jaké hodnoty by měla ctít hlava státu, a to právě i v případě, kdy by to byl monarcha. Dalším překvapením bylo promítnutí nápisu “monarchie, ne anarchie” na několik pražských památek nebo na Náplavku.

Český královský institut jako nepolitickou organizaci založil úspěšný podnikatel JUDr. Zdeněk Prázdný, podle kterého se celý večer vydařil.

Já myslím, že dnešní večer a kontakt s lidmi ukázal, že zájem o podobné myšlenky je. Máme zájem určitých celebrit, které jsou ochotný spolupracovat. Jsou ochotni přednášet, chodit na debaty, na přednášky, na kulaté stoly. Já doufám, že ten trend vydrží a ta budoucnost je v tom, že budeme publikovat, budeme vidět, budeme slyšet tak jako dnes. No a to je vlastně cíl.”

Ředitel institutu zároveň doplnil, že je jedním z cílů také podnítit veřejnost k tomu, aby začala přemýšlet o reálné možnosti, že by třeba Česko mohlo zase jednou být monarchií.

“My musíme zaujmout všechny, chceme-li docílit toho, aby o monarchii se skutečně tady uvažovalo, tak jsou dvě cesty. První cesta je politická, tzn., že politické garnitury rozhodnou o změně ústavy, druhá cesta je zespodu, tzn., že lid bude mít přání, které projeví třeba v referendu a politické garnitury budou tuto vůli respektovat. Aby jedna, nebo druhá varianta nastala, potřebujeme úplně všechny – mládež, střední třídu, intelektuály. Jednoduše celou společnost.”

Podle honorárního konzula Sultanátu Omán, Iva Vaňka, je Český královský institut osvícenou myšlenkou, která si rozhodně zaslouží velkou pozornost.

“Už jenom proto, že demokracie, ve které dnes žijeme, je podle mého názoru tak trochu na úbytě a je potřeba dál přemýšlet o tom, jaká společenská zřízení do budoucna mají smysl.  (…) A já, protože působím v zemi s takovýmto zřízením, tak s tím mám velké zkušenosti a jsem si naprosto jistý, že ten monarchistický model je pro občanskou společnost, samozřejmě v případě, že ten monarcha je osvícený, že je to moudrý člověk, daleko lepší pro život, než ta naše demokracie.” Dodal Vaněk.

Myšlenka zaujala i publicistu a spisovatele Petra Ludwiga, který popřál Českému královskému institutu do začátku hlavně odvahu.

“Myslím, že v té dnešní době je dobrý, když někdo navrací nějaké hodnoty do českého diskurzu a myslím si, že je to zajímavá myšlenka, minimálně se o tom bavit. (…) My zrovna projíždíme kolem Pražského hradu a já bych chtěl, aby se tam vrátila důstojnost.”

Český královský institut už teď chystá další akce, tou nejbližší bude kulatý stůl, který proběhne pravděpodobně už v listopadu.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Má monarchie v 21. století místo?

Zkoumáme – debatujeme – vzděláváme

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články